DE LUTHERSE KERK IN ZEELAND im {gil J. C. de Hooge Inleiding Toen Luther op de 31e oktober 1517 zijn 95 in het latijn geschreven stellingen vast hechtte op de deuren van de Wittenberg- se slotkapel met het doel dat men daar over met hem zou discussiëren, heeft hij er in de verste verte niet aan gedacht, dat deze daad in die tijd niets ongewoons zulke verstrekkende gevolgen zou heb ben. Zelf zij hij er later van: God heeft mij voortgedreven zoals men een blind paard voortdrijft. Zijn bedoeling was niet meer dan een protest tegen de handel in af laten. Dezestellingen hebben onmiddellijk zeer de aandacht getrokken en binnen weinige weken waren zij, in het latijn en vertaald, verspreid over heel Duitsland. Ook in de Nederlanden waren zij spoedig bekend. Wat pater Martinus van het klooster der Augustijnen in Wittenberg leerde, was meer dan wat er in de 95 stellingen stond. Dat vond reeds spoedig weerklank in het klooster van dezelfde orde te Antwerpen. Uit dit klooster zijn de eerste martelaren van de Reformatie gekomen, Hendrik Voes en Jan van Essen, die op 1 juli 1523 op de markt te Brussel zijn verbrand. Ook te Middelburg zijn de leringen van Luther al spoedig bekend geweest en ze waren daar eveneens doorgedrongen tot in het klooster der Augustijnen. In 1527 werd Cordatus, een kanunnik van de Noord- monsterkerk gevankelijk weggevoerd naar Vilvoorde, wegens Luterye. In Antwerpen is een bloeiende Lutherse gemeente ontstaan, ,,de Augsburgse confessie toegedaan". Dit hangt samen met de aanwezigheid van Duitse koop lieden, de Oosterlingen". Oogluikend werd deze religie toegelaten door de ma gistraat van Antwerpen, vanwege de han del. In het wonderjaar 1566 treedt ook deze gemeente openlijk naar buiten. Op 2 september werd met de magistraat een overeenkomst aangegaan, dat de Luther se gemeente op drie plaatsen in de stad mocht samenkomen en op elke plaats twee predikanten de dienst mochten ver vullen. Aan een twaalftal „gedeputeer den" uit de Duitsers en de burgers van Antwerpen gekozen, werd opgedragen het voorlopig bestuur der gemeente te zijn, die, naar schatting ongeveer 4.000, meest welgestelde leden telde. Op ge noemdedatum kunnen we dus stellen het officiële begin van de Lutherse gemeenten in de Nederlanden. Op 2 april 1567 wordt er een plakkaat af gekondigd waarbij alle privileges werden IJ mssifsi De Lutherse kerken te Middelburg, Vlissingen, Zierikzee en Groede dateren uit de 18e eeuw. Zij hebben de zwaan tot symbool. Nevenstaande foto is van de voorgevel van de kerk te Middelburg (Zuidsingel).

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 16