de lutherse kerk in zeeland 53 opgeschort en alle predikanten en ketters die in Antwerpen verbleven, met vervol ging werden bedreigd. Op 10 en 11 april van dat jaar vertrokken de predikanten met vele gemeenteleden naar elders. Wel bleven er enkele Lutherse families wonen, die de kern zouden vormen van de later herleefde gemeente. Na de Pacificatie van Gent, 8 november 1576, waar de vrijheid van geloofsovertuiging erkend werd, kwa men vele protestanten in de Zuidelijke Nederlanden terug. Het was echter niet voor lange tijd. In 1585 gelukte het de Spanjaarden onder Parma, na een langdurig beleg, Antwer pen te bemachtigen en voortaan werd al leen de uitoefening van de rooms-katho- lieke godsdienst toegestaan. Een groot deel van de Lutheranen week uit naar het noorden, vooral naar Amsterdam. Een klein deel vestigde zich in Zeeland en wel vooral in Middelburg. Door de val van Antwerpen werd het Lutherse element van enkele steden in de Noordelijke Ne derlanden aanzienlijk versterkt. Hun komst is min of meer rechtstreeks de oor zaak van het ontstaan der gemeenten te Amsterdam, Middelburg, Leiden, Haar lem en Rotterdam. Deze „vreemdelin gen" werden niet overal met open armen ontvangen, ook al was hun door de stede lijke overheid van Antwerpen in 1585 een getuigschrift meegegeven, waarin wordt verklaard, dat ,,die Predicanten, ghede- puteerde ende andere bedieners van de kercke der Augsburgsche Confessie al- daer haer gedragen hebben in alle zeedig- heyt ende gehoorsaemheyt tegens den Magistraten" en voorts vriendelijk wordt „begeerd om allen ende eenen iege- lijcken, denwelke deze Letteren sullen ge- thoond worden, dattet haer gelieve, dese ende deser haer huysgenooten, alle gun ste ende hulpe te bewijsen, gelijck sy be- geeren zouden, dat den heuren van ons bewesen werde". In 1605 neemt het Consistorie te Amster dam het initiatief tot het gezamelijk hou den van een Generaal Synode op 30 augustus 1605, waartoe worden uitgeno digd de gemeenten Woerden, Haarlem, Leiden, Rotterdam en Middelburg. De band die de Lutherse gemeenten hierdoor kregen, was nog zeer los, maar de beteke nis van deze Synode is vooral hierin ge legen, dat Amsterdam feitelijk als leidende gemeente wordt erkend. De Amsterdam se gemeente heeft zich in deze „functie" gehandhaafd tot in het begin van deze eeuw. Het gerestaureerde Duyschot-orgel in de kerk te Middelburg.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 17