HET DIALECT ALS STOREND GEGEVEN Prof. dr. C. van Houte Inleiding Dit artikel had ook tot opschrift kunnen dragen: Discriminatie en integratie in het taalgebruik. Wat onder discriminatie wordt verstaan, is thans vrijwel gemeengoed geworden. Men denkt daarbij aan het maken van onderscheid en het apart stellen en be handelen van mensen op grond van ras, huidskleur, geslacht en godsdienst. Gelei delijk aan werd dit begrip uitgebreid en werd het ook in betrekking gebracht tot taal, ontwikkeling, klederdracht, om gangsvormen, uiterlijke verschijnselen en zo meer. Ook het begrip integratie komt meer en meer in gebruik, ook in een niet altijd juist gebruik. Zo hoort men: de Surinamers, de Zuid-Molukkers moeten integreren en men bedoelt dan, dat zij zich dienen aan te passen zodat zij ingepast kunnen worden in de Nederlandse samenleving. Het ligt echter anders: ook de Nederlandse bevol king dient te integreren, dat is dat deze mede dient te zorgen dat er een samen hangend, juister: een gesloten geheel ont staat. Het organisme kan niet zonder cel len en de cellen maken het organisme eerst mogelijk. Of zoals Rümke eenmaal ervan zei: ,,Het is een typische totaliteits- functie, ze wordt door de totaliteit be stuurd en ze maakt anderzijds het in stand houden van de totaliteit eerst mogelijk." Met andere woorden: de Nederlandse na tie is er door de aanwezigheid van Neder landers en de verschillende Nederlanders maken de natie eerst mogelijk. Of om de oude vraag van een antwoord te voorzien: de kip is er door het ei en het ei maakt het mogelijk dat er een kip of kippen zijn. Zo zijn discriminatie als het terzijde stellen en integratie als de opheffing van die ter zijde-stelling eikaars tegenhangers. Hierboven sprak ik van taalgebruik en van dialect. Beide woorden vragen om een korte toelichting. In dit artikel gaat het zowel over taal als over spraak, zowel over de betekenis van woorden en uitdrukkin gen als over de uitspraak daarvan. Gedachten en gevoelens worden omgezet in woorden. Ingehouden zijn woorden middelen voor het denken. Uitgesproken of neergeschreven zijn ze uitingen te eige- Muziekfeest Cadzand 3. Eerepoort met besturen en optocht der deelnemende maatschappijen

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 1