de lutherse kerk in zeeland 56 C. Michels na een enkel jaar naar Middel burg werd beroepen. Toch bleek sprake van een tijdelijke terug gang in ledental; de gemeente begon zelfs zodanig in bloei toe te nemen, dat het kerkgebouw te klein werd. In 1778 werd besloten de kerk te vergroten. De stad Vlissingen schonk f 600, Prins Wil lem V, Heer van Vlissingen, gaf 200 duca- ten. Op 14 maart 1779 werd het vergrote bedehuis ingewijd. In 1790 werd een orgel aangekocht. De leuning van de trap naar de preekstoel is zeer kunstig besneden. B. J. d. M. ver meldt hierover in de Vlissingsche Courant van 11 april 1935: ,,ln de leuning is in sierlijk snijwerk en schoone kleuren het zegel der kerk aange bracht. Op dit zegel staat het volgende: Een zwaan (het wapen van Luther) staat tegen een wijnstok. Uit de druiven wordt het sap opgevangen in een flesch of beker (het wapen van Vlissingen). De zwaan en de wijnstok staan op vruchtbaren grond, waarachter zich een rots verheft ('t zinne beeld van Jezus Christus). Het land wordt bespoeld door de zee, waarover de storm woedt. Alles wordt beschenen door de zon der gerechtigheid, waarin de He- breeuwsche naam van Jehova staat ge schreven. Om het prachtige zegel staan de woorden: Godt Zebaoth bezoek dee- zen Wijnstok, dien Uwe rechterhant ge plant heeft. Psalm LXXX vers XV en XVL. Terresa Eccl. Inv. Aug. Conf. Vliss. De laatste afkortingen betekenen: Zegel van de kerk der onveranderde Augsburger geloofsbelijdenis te Vlissingen." Door de watervloed in 1808 en meer nog door het bombardement van de Engelsen in 1809 werd het kerkgebouw en het orgel gedeeltelijk verwoest, terwijl de kerk ook nog enige tijd dienst had moeten doen als kazerne. Met steun van de stedelijke over heid en door hulp van geloofsgenoten, vooral uit Amsterdam en Rotterdam, kon de kerk worden gerestaureerd. Ook de watersnoodramp van het jaar 1953 ging niet ongemerkt aan de kerk voorbij. Met steun van het Rampenfonds werd het kerkgebouw gerestaureerd en werd een volledig nieuw orgel in de kerk geplaatst. Onder voor- en tegenspoed is de gemeen te staande gebleven; in de twintiger jaren van deze eeuw bleek het niet meer moge lijk een eigen predikant te beroepen, er werd een combinatie met Middelburg ge vormd. (zie aldaar). De toegangsdeur van de kerk te Vlissingen (Walstraat) met het opschrift „Renovat" (hernieuwd) 1778.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 20