Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Redactie: mr. J. A. Lantsheer Redactieadres, tevens adres van het secretariaat van het Genootschap: Abdij 9, Middelburg. Lezing ir. J. van Malde Zoals reeds per briefkaart aan de leden van het Genootschap bericht, moest de vijfde lezing in de cyclus „Stormvloeden" door ir. J. van Malde worden uitgesteld van 27 maart tot donderdag 26 april, te 20.00 uur, Abdij 11, Middelburg. De titel van de lezing is „Stormvloeden en stormvloedverwach tingen". Algemene Vergadering Als datum voor de Algemene Vergadering is vastgesteld dinsdag 22 mei 1979- Behalve de gebruikelijke agendapunten zal het be stuur dan een voorstel indienen voor wij ziging van de Wet van het Genootschap. Deze is nodig wegens de wijziging van het verenigingsrecht, terwijl het bestuur tevens een aantal wijzigingen voorstelt die voort vloeien uit de beleidsnota, die in 1978 in de Algemene Vergadering werd behandeld. Bijeenkomst Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland Aan de leden wordt meegedeeld, dat de Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland op 28 mei 1979 een avondmaaltijd zal or ganiseren, waaraan het Genootschap mede werking zal verlenen. Als spreker tijdens de maaltijd zal optreden Prof. dr. Michel Baelde van de Rijksuniversiteit te Gent met als onderwerp de Pacificatie van Gent. Nadere informatie zal aan de leden worden toegezonden tegelijk met de agenda voor de Algemene Vergadering. MEDEDELING JURIDISCHE WERKGROEP Prof. mr. H. U. Jesserun d'Oliveira van de Universiteit van Amsterdam belichtte het voorontwerp van wet tot wijziging van de wet op het Nederlanderschap van 1892 in een op 13 maart j.l. gehouden voordracht getiteld „Nationaliteitsperikelen", voor de juridische werkgroep van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen te Middelburg. Het doel van die wij ziging is om het ons land mogelijk te maken verschillende verdragen op het gebied van nationaliteit te ratificeren en de gelijkstel- ling van man en vrouw mogelijk te maken. Tot 1964 kreeg de vrouw door haar huwelijk met een Nederlander automatisch het Nederlanderschap. Sedert dien heeft de vrouw een optie, ze mag namelijk haar eigen nationaliteit houden en krijgt die van Nederlandse erbij, ze wordt dus bipatride. Het voorontwerp - een discussiestuk in 1976 gepubliceerd - regelt dat man of vrouw de Nederlandse nationaliteit - de nationa liteit van de partner - kan verwerven, mits hij/zij de wil daartoe te kennen geeft; bedoelde kennisgeving behoeft de bekrach tiging van de minister van justitie. Voor waarden zijn: men moet ingeburgerd zijn in Nederland en een aantal negatieve punten zijn niet aanwezig, bijvoorbeeld niet ernstig ziek zijn alsmede zaken van het V reemdelingenbesluit. Toekenning van de Nederlandse nationali teit is thans een gunst, maar volgens het ontwerp een recht. Mede als gevolg van gelijkschakeling van man en vrouw op het punt van de nationaliteit wordt meervou dige nationaliteit beperkt. Er vindt een ver schuiving plaats van nationaliteit naar status, o.m. hieruit blijkend dat men buitenlanders kiesrecht geeft voor de ge meenteraden en mogelijk ook als ingelan den van de waterschappen. Spreker belicht te recente jurisprudentie, waarbij het domi cilie hier te lande een steeds grotere rol speelt in de vraag welk recht van toepassing is bij geschillen tussen niet Nederlandse partijen. In veel gevallen wordt terzake het Neder landse recht toegepast, vooral daar waar de band met de eigen nationaliteit door gesneden is en men maatschappelijk gezien met Nederland verbonden is. Ten aanzien van verzorging door de Staat, verkrijging van bijstand, komt in de plaats van nationa liteitsregelingen met name het domicilie hier te lande op de voorgrond. Dit speelde een rol bij een arrest van de Hooge Raad van februari 1979. Na de lezing volgde nog een levendige discussie. Na zijn dankwoord aan de hoog geleerde spreker deelde de voorzitter Mr. A. Veenhoven mede, dat hij en de secre taris-penningmeester bij de volgende ver gadering in het najaar als zodanig zullen aftreden. Alsdan zal worden voorgesteld tot secretaris-penningmeester te kiezen Mr. H. A. Witsiers, advocaat en procureur te Middelburg (kantoor Bierkaai 3, privé- adres Jan van Hoofkwartier 14, tel. 01180- 15097). U F .^anrlhprcr sprrpfaris MEDEDELINGEN WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Nehalennia. Aldus de naam die het Bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie en de Zeeuwsche Vereniging voor dialectonder zoek met ingang van de jaargang 1979 heeft gekregen. Deze titel is ontleend aan de voorplaat, die afkomstig is uit de „Tegen woordige Staat van Zeeland". Deze plaat is een symbool voor de toenmalige pro vincie Zeeland met zijn middelen van be staan, het onderwerp van het geschiedkun dig onderzoek van nu dat de Werkgroep zich ten doel stelt. Centraal staat een Ne- halenniabeeld als symbool voor de oud heden van de Provincie., vandaar dat deze naam is gegeven aan het Bulletin, zodat de omslachtige titel voortaan als ondertitel kan fungeren. De eerste aflevering van de nieu we jaargang van Nehalennia bevat de regionaal-historische bibliografie over 1976 door P. J. Aarssen en G. E. Lankester en een overzicht van de voornaamste aan winsten van de archieven over 1976 en 1977. Verder een beschouwing over de Dialectendag te Oostburg en het boek Dia lect in West Zeeuwsch-Vlaanderen van de hand van mevr. E. J. van den Broecke- de Man door dr. A. de Vin. In de mede delingen van de Vereniging voor Dialect onderzoek worden de resultaten van de laatste vragenlijst behandeld. De mededelin gen van de Werkgroep bevatten de toe spraak door dr. P. Scherft bij de opening van de tentoonstelling 400 jaar Unie van Utrecht. Het Bulletin kan worden besteld bij de penningmeester B. Oele, Vroon- landseweg 3b, Kapelle. Bij aanmelding als lid ontvangt men de gehele jaargang, die met ingang van 1979 4 afleveringen zal omvatten. De contributie bedraagt f 12,50 te storten op giro 3719924 t.n.v. penning meester Werkgroep Historie en Archeolo gie, Vroonlandseweg 3b, Kapelle. Men kan zich aanmelden als lid bij het secretariaat Joh. Postkwartier 94, Middelburg. Visies op Jacob Cats en zijn tijd. De speciale aflevering, van het Bulletin met deze titel, gewijd aan studies over Jacob Cats en uitgegeven naar aanleiding van de Catsherdenking in 1977 is nog steeds lever-

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 29