wie van de drie? 75 kan blijven. Het museum is op werkda gen geopend van 10.30 tot 17.00 uur (voor de zaterdagen alleen van mei tot september). Heel anders van opzet en inrichting is het museum voor Zuid- en Noord- Beveland te Goes, waar directeur L. J. Romeins schoentje. Abelmann de scepter zwaait. Adres: Singelstraat 13. Hij heeft een duidelijk beleid voor ogen waarbij, zoals gezegd, het accent op het opvoedkundig-on derwijzende element valt. Het viel mij op dat vooral de „kastelen-zaal" de aan dacht trekt bij de jeugd. Zij kunnen bij het belegeringstafereel van een midde leeuws kasteel hun fantasie uitleven. Goes is altijd het centrum van een land bouwgebied geweest. Dat is in het mu seum duidelijk te merken. Het verslag over 1978 vermeldt onder de aanwin sten, graanzeven, hooiladder, voer- mand, hooiplukker, hooivorken, oven- haak, meekrapspa, meekrapmessen, schaapscheerdersschaar etc. Veel aan dacht wordt aan de klederdrachtenver zameling besteed. Vrouwen maken hun eigen tentoonstelling. Directeur Abelmann, als archivaris ver trouwd met de historie, brengt de ge schiedenis nader bij het publiek door aardige vondsten. Te wijzen valt op het bord met sleutels die weer naar de oude stadspoorten van Goes verwijzen. Op schrift: „Eens ging Goes 's avonds op slot". Bekend is de uitspraak dat stads lucht vrij maakt. Binnen de poorten hadden de inwoners - de poorters - van een stad hun eigen, niet onbelangrijke Schoeisel uit verschillende tijdperken. rechten. Muren, wallen en bolwerken, beschermen de bewoners. In tijden van gevaar zochten de bewoners van het platteland hun heil achter de wallen. De poorters moesten een eed afleggen aleer hun namen in het poortersregister werden opgetekend. Geen enkel museum in Zeeland heeft zoveel exposities als dat te Goes. Dit is een andere duidelijke beleidslijn van de directeur. Hij weet telkens nieuwe onderwerpen te presenteren en van alle mogelijke instellingen objecten te pakken te krijgen. Als bibliotheekman kan ik daarover meepraten. Hij geeft ook ruime gastvrijheid aan instellingen, groeperingen en personen voor het in richten van een expositie. In zijn verslag over 1 978 verzucht hij: „Het is jammer dat de Zeeuwse pers over het algemeen zo weinig aandacht besteedt aan onze exposities", waarvan het aantal eind 1978 in totaal 73 bedroeg. Vorig jaar werd de reeks museumconcerten van Jeugd en Muziek in het museum voort gezet. Aantrekkelijk voor kinderen, maar ook voor volwassenen, vooral bij regen weer, is de speelgoedafdeling. Vorig jaar werden voor de tentoonstelling „Uit de wereld van het kind" speelgoed en voorwerpen uit de 18e eeuw ge toond rond de onderwerpen: spelen op straat, spelen thuis, verzamelen, school, gezelschapsspelen enz. Het

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 3