VERS CR EI D E N H E 1 3D. Hen paar mededeeliugen nil de geschiedenis van het bier. Beker van Maximiliaan van Bourgondië. (1 ..if i it',: J J, De fransche consul te Chicago heeft een vrij volledige studie bekend gemaakt over het bier, waaraan de onderstaande bijzon derheden ontleend zijn. der tijd vond Hanwood in E en stout uit. De beker van Maximiliaan van Doiirgondië. De koninklijke beschikking, waarbij het besluit van den gemeen teraad van Veere tot verkoop van den prachtigen verguld zilveren beker van Maximiliaan, op het raadhuis aldaar bewaard, werd vernietigd, als zijnde de ver vreemding van soortgelijke ge schiedkundige gedenkstukken strijdig met het algemeen be lang, heeft dezer dagen op nieuw de aandacht gevestigd op dit kost bare overblijfsel van oud-vader- landsche drijfkunst. Wij bieden daarom onzen lezersnevens de afbeelding, een korte beschrij ving aan van dit kunststuk. De beker was oorspronkelijk het eigendom van Maximiliaan Van Egmond, Graaf van Buren; het verheven beeldwerk, waar mede hij prijkt, stelt dan ook twee episoden uit het veel be wogen leven van dien edelman voor: zijn overtocht over den Rijn, op den 15den September 1546, om zich met zijne ven delen bij het leger des Keizers te voegenen de daarop gevolgde gevangenneming van den Keur vorst van Saksen. Op de bin nenzijde van het deksel prijkt, in emailhet wapen van den Graaf van Burendat van Maxi miliaan Van Bourgondië is op den voet des bekers aangebrachtter wijl het schildwaarop het beeldje boven op het deksel leunt, het wapen der stad vertoont. Het lat.ijnsche opschrift langs den rand vermeldt den overtocht over den Rijn door Maximiliaan van Bu ren. Deze kolossale bekerniet minder dan zeven-en-vijftig duim hoog, in uitnemenden renais- sance-stijl bewerkt, is een waar kunststukwaarop Veere trotsch mag zijnen dat het trouw heeft te bewaren als eene herinnering aan vroegere betere dagen. Zonder ons op te houden van het bier toeschrijft aan k( ten wij mededeelen, dat de oi dat door Plinius cerevisia gen 1. Cultuurschatten stonden niet (altijd) in hoog aanzien, getuige een bericht uit 1881 in "Eigen Haard"

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 11