een dag met weinig nieuws; 8 november 1879 116 T 41, 42, 48, Singel tusschen de Veersche poort en de Dampoort. modderpoelen geworden sneeuwhoo- pen op hun weg hadden kunnen mijden was het publiek, dat zich gisterenavond in de concertzaal vereenigd had om de voordracht van den heer Douwes Dekker aan te hooren, toch nog vrij talrijk". Even later heet het: "Het Multatuli-publiek nu, begint meer en meer tot de intellectuele élite onzer mannen en vrouwen van den beschaafden stand te behooren. Van po pulariteit, in den zin van aantrekkelijkheid van minder ontwikkelden, is geen sprake. Wat men noemt "jongelui" hebben de overhand niet, ofschoon ze niet ontbre ken. Jonge meisjes blijven niet weg; maar matrones vormen, onder de dames, de meerderheid". Onder de lezers, en vereerders, van Multatuli kunnen we ook De Witt Hamer rekenen en Sibmacher Zy- nen die in 1856 als hervormd predikant naar Middelburg kwam. Sibmacher Zynen Zynen was zowel in de letteren als in de godgeleerdheid gepromoveerd. Hij be hoorde tot de vrijzinnige richting, die hij in woord en geschrift verdedigde. In 1879 publiceerde hij: "De Middelburgsche ker- keraad en de aannemingsquaestie. Een bladz. uit de geschiedenis van de Neder- duitsch-Hervormde kerk in onze dagen". Toen Zynen in Middelburg kwam was het kerkelijk erf in grote beroering ten gevol ge van de synodale aanbeveling dat een toga, bef en baret voor predikanten de meest passende kleding was in plaats van 12. In schrille tegenstelling tot de behuizingen van de gegoeden stonden de woningen van de armen. De huisjes op de tekening stonden op de Singel tussen de Veersche Poort en de Dampoort te Middelburg. Tekening van Mej. A. Ogterop in de brochure "Arm Middelburg" van 1904.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 12