een dag met weinig nieuws: 8 november 1879 118 ke, zedelijke en godsdienstige ontwikke ling en veredeling van ons goede Middel- burgsche volk". Aan gene zijde van de streep De laatste pagina van de toch wel deftige Middelburgsche Courant van 8 november 1879 bestaat uit advertenties. Wie was die naamloze huisvrouw die op deze wijze adverteert?: "Eene vrouw, door langdu rige ziekte van haar echtgenoot buiten middel van bestaan, verlangt werkhuizen of natte wasschen aan huis. Bogardstraat, D46". Het was in die tijd nog een grote zeldzaamheid, dat de kostwinner bij ziekte of ongeval enige vergoeding kreeg. Met andere woorden vrouw en kinderen moesten gaan verdienen om in leven te blijven. Onder de ingezonden stukken van de krant van 17 december 1879 wordt een bericht uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant opgenomen, met commentaar. "De kerkeraad van Kruiningen heeft he den het boeltje van J. Andrée gerechtelijk doen verkoopen. Al het armzalig huisraad heeft nog geen 30,- opgebracht. Heden is ook bij een ander beslag gelegd op de roerende goederen, ten behoeve van achterstallige kerkelijke bijdragen". Let wel: kerkelijke bijdragen! Het com mentaar: "Is dat Christelijk? Is dat men selijk? In dit barre jaargetij, nu elk zich beijvert om armen in hun nood te helpen en om de armzalige boeltjes met dekens en meer te verrijken, gaat een Christelijke kerkeraad een zoodanig werk beginnen". Tot slot: "Ware het niet beter geweest, dat de heeren kerkeraadsleden onder el kander die centen hadden betaald? Dan hadden zij gehandeld volgens hun roe ping en een Christelijk werk verricht, dan hadden zij vrij wat beter licht verspreid". Met de armoede ging dikwijls drankzucht en alcoholisme gepaard. Curieus is het bericht van 7 maart 1881. "In 55 van de 111 gemeenten in Zeeland vergadert de gemeenteraad in een tapperij of herberg. In 22 gemeenten oefent de burgemeester, een of de beide wethouders, de secretaris of de ontvanger het tappersbedrijf uit". Als een bewijs van de bedrukte toestand te Vlissingen wordt 1 april 1879 melding gemaakt dat aan de armen van de her vormde diaconie nog tot half april warme spijs zal worden verstrekt. Gewoonlijk begint men even in maart deze bedelin gen zachtkens aan wat te beperken om daarmee in de tweede helft van die maand op te houden. Daarnaast alweer een advertentie in de krant van 8 novem ber van dat jaar: "St. - Nikolaas! De Groote Magazijnen du Printemps hebben de eer te berichten, dat hun geïllustreerde Catalogus, bevattende de fraaiste Nieuwigheden door de Parijsche Indu strie uitgevonden, verschenen is. Die Catalogus wordt gratis en franco aan ie dereen toegezonden, die hem wel per franco brief wil aanvragen aan M. Jules Jaluzot, Grands Magasins du Printemps, a Paris". De bekende patisserie Graves- tein in de Lange Delft te Middelburg ad verteert aldus: "Patésen Terrines defoies gras, de lievre, de perdreaux, de chap- pons truffés, Galantines, Paling in gelei, enz.". Een verslaggever uit Zeeuwsch-Vlaande- ren schrijft naar aanleiding van een som ber bericht in het Rotterdamsch Nieuws blad in de krant van 25 oktober 1879: "Ik zou gelukkig zijn, als ik kon aantoonen dat eene zoo donkere voorstelling van onzen toestand (Zeeuwsch-Vlaanderen) en onze naaste toekomst ongegrond en overdre ven is; doch in trouwe, ik kan dit niet. De toestand is dreigend, althans wat armoe de betreft. Onze landbouwers hebben verbazend veel verloren, want bijna al hunne oogsten zijn mislukt. De arbeiders hebben, eensdeels door verkeerde spaar zaamheid van de zijde hunner werkge vers, anderdeels ten gevolge der ongun stige weersgesteldheid, niet zoveel ver diend, dat zij zich gedurende den zomer buiten winkelschuld hebben kunnen houden en als wij nu veertien dagen ver der zijn, d.w.z. als de suikerbieten, man- gelwortelen en paardenpenen gerooid zijn, dan komt er bijna volslagen gebrek aan landwerk. En dat in eene streek met eene overmatige arbeidsbevolking; dat in eene streek, waar nijverheid zoo goed als onbekend is!" Het bericht in het Rotterdamsch Nieuws blad sprak van te verwachten heil van een grote en goed georganiseerde poli tiemacht, maar de correspondent uit Zeeuwsch-Vlaanderen heeft hierover zijn twijfel. Hij durft er borg voor te staan dat de arbeidersbevolking zijn hand niet naar

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 14