een dag met weinig nieuws: 8 november 1879 1 19 andermans eigendom zal uitsteken "voordat de honger drijft. En, is politie een wapen tegen honger? Neen, laten al len die het kunnen, en die zijn velen, de handen ineenslaan, niet om te bedeelen aan hen die werken kunnen en dezen al- zoo te ontzenuwen, maar om werk te ver schaffen, om nieuwe bronnen van be staan te openen". Landbouw De landbouwcrisis was in 1879 ingezet. De Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland (Z.L.M.) heeft een open oog voor de problemen. In de op 18 april 1879 gehouden voorjaar vergadering acht de voorzitter het ver blijdend, dat alle afdelingen vertegen woordigd zijn, omdat de tijd die wij bele ven vereist, dat we de handen uit de mouw steken, "leder die enigszins op de hoogte van den politieken en financiëelen toestand is, weet toch dat, kon vroeger uit de gewone middelen, vermeerderd, hetzij dan al of niet met recht,met de baten uit verre gewesten, in de behoeften der schatkist worden voorzien, die periode thans voorbij is: dat wij voortaan zelf moeten zorgen en het kan niet missen of hooger lasten zullen van ons worden ge vergd. De landbouwers zullen daarin hun deel moeten dragen en mogen bij billijke toepassing tegen de noodzakelijkheid niet veel te zeggen vallen, energie zal er moeten zijn om de eischen te vervullen, niet slechts die binnen korter of langer tijdsverloop, hoogstens vier a vijf jaren, ons zullen worden gesteld, maar die ons reeds nu door toenemende concurrentie en lage prijzen worden voorgeschreven". De voorzitter mr. C.J. Pické, is een man van bij- en tussenzinnen. "Vroeger werden slechte oogsten meer malen door hooge prijzen gecom penseerd, thans komt Amerika en andere landen de prijzen drukken met den over stelpenden voorraad, op onze markten aangevoerd. De landbouwer zal er dus meer en meer op uit moeten zijn, die me dedinging te wederstaan; late hij zich echter nimmer daarbij verlokken, de eeuwige wetten van de handelsvrijheid te verloochenen". Er waren twee mogelijk heden, zegt Bouman, om het landbouw bedrijf uit zijn benarde positie te redden: verlaging van productiekosten en een heroriëntering van het bedrijf door de voortbrenging te richten naar producten die wel tegen lonende prijzen konden worden afgezet. Protectionistische maat regelen kwamen niet aan bod omdat de regering onverzettelijk op het vrijhan delsstandpunt stond. De landarbeiders kregen het nog zwaar der te verduren. Hoewel hun lonen na 1880 nog geruime tijd constant bleven, daalden zij daarna met 10 a 20%. De boe ren ontsloegen de arbeiders tegen het winterseizoen om op de loonpost te be zuinigen met als gevolg dat de seizoenwerkloosheid toenam. Bepaalde inkomsten in nature bleven ook achter wege omdat sommige boeren minder aardappelen of broodgraan tegen lage prijzen beschikbaar stelden dan in de goede jaren vóór 1880(Bouman). Afhan kelijk van de werkzaamheden verdienden de arbeiders in de drukke tijd 1.-a/ 1.10 per dag, 's winters en soms maar enkele dagen per week 0.75 per dag. Het land- verhuizen nam toe. Landverhuizing Op maandag 7 februari 1881 hetvolgende bericht: Hedenmiddag kwam te Vlissin- gen een trein met landverhuizers aan, die met het stoomschip "W.A. Scholten", de reis naar Amerika zouden aanvaarden. De uitstekende inrichting van de havenwer ken bleek hier weder, doordien de trein, waarin zich ongeveer 200 personen be vonden, op enkele passen afstands van het schip, de passagiers met hunnen ba gage kon ontladen". Duitsers waren in de meerderheid, van de Nederlanders waren het grotendeels gezinnen uit Elsburg her kenbaar aan hun klederdracht. In 1882 bedroeg het aantal landverhuizers uit Zeeland 782. Over 1879 "slechts" 370, verdeeld als volgt: 96 hoofden van gezin nen, 51 vrouwen, 223 kinderen. Van die 96 gingen er 95 om redenen van verbetering van hun bestaan, waarvan er 86 arbeiders waren. Alle 96 gingen naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Op 1 januari 1879 bedroeg de bevolking van Zeeland 189666 personen tegen 190549 op 31 de cember van dat jaar alzo een vermeerde ring van 883. Het aantal mannen bedroeg op laatstgenoemde datum 93930 en vrouwen 96619. De kringloop is volbracht. De dag 8 no vember 1879, waarop Daniël Johannes van der Have zijn bedrijf begon bracht weinig nieuws in de Middelburgsche Courant, die als verlicht liberaal bekend stond. Het zou natuurlijk aardig zijn ge weest als bijvoorbeeld Daniël in zijn dag boek, als hij dat bezat, genoteerd zou hebben dat dit of dat bericht hem had getroffen. De familie Van der Have speel de toen al haar partij mee in het agrari sche Zeeland. In het door ons genoemde verslag de Z.L.M. van 1879 wordt melding gemaakt, dat door de heer Van der Have (B.G.) mondeling een zeer belangrijk rap port uitgebracht wordt "omtrent eene door Z.Ed. te Utrecht bijgewoonde voor- loopige vergadering eener commissie tot voorbereiding en regeling eener inter nationale paardententoonstelling" De rijken waren toen rijk en de armen zeer arm. De arbeiders konden het hoofd nauwelijks boven water houden: zij ston den aan gene zijde van de streep. Het so cialisme zal pas rond 1900 zijn intree in Zeeland doen vooral door toedoen van intellectuelen uit de gegoede, fatsoenlijke stand. De kleine luiden van Kuyper, hun klokkenist, worden actief in het laatste decennium van de vorige eeuw. De Do leantie komt in 1886. Er zit verandering in de lucht, er is beweging in de jaren tach tig, maar om het jaar 1879 het jaar van de ommekeer te noemen, gaat te ver.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 15