a een dag met weinig nieuws: 8 november 1879 120 Verantwoording Naast Nagtglas met zijn "Levensberichten van Zeeu wen" en zijn "Zelandia lllustrata" moet voor de land huizen en buitenplaatsen en hun bewoners te Oostka- pelle het werk van H.M Kesteloo: "Oostkapelle in woord en beeld", worden genoemd, waarvan de twee de druk, herzien en bijgewerkt door J. Geldof Lz., te Middelburg in 1936 verscheen. Het geeft goede, en voor zover wij het kunnen controleren, betrouwbare, infor matie. Op het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, Abdij 9, Middelburg, kan de Middelburgsche Courant op microfiche worden geraadpleegd. Alle hier ge noemde werken kunnen in de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, aldaar, of worden geraadpleegd of ge leend. In 1973 verscheen van de hand van dr. G.W.B. Borrie een omvangrijk werk: "Pieter Lodewijk Tak 1848-1907). journalist en politicus". (Van Gorcum, Assen). Uit dit werk heb ik vrijelijk geciteerd. De tocht van mr. Carel Vosmaer kunt U vinden in het Jaarboek van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde 1975-1976, in de bijdrage van F.L. Bastet: Mr. Carel Vosmaer - een her denking, p.30 en 31 Aan dr. P.J. Meertens heb ik veel te danken door zijn opstellen in het Zeeuws Tijdschrift: De opkomst van het socialisme in Middelburg, 11e jrg. (1961en Multatuli in Zeeland, 15e jrg. (1965). Deze opstellen zijn vooral be langrijk voor de gegevens over personen en het milieu, waarin de belangstelling leefde voor Multatuli en het socialisme. Ir M A. Geuze was zo vriendelijk mij materiaal te ver schaffen over de landbouw in die tijd. Van hem kreeg ik o.a. het "Verslag omtrent den toestand van den land bouw en de Veeteelt in Zeeland en van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in dat ge west", over de jaren 1878-1880, waaruit ik zonder schroom heb aangehaald. In de illustraties heb ik getracht mijn gegevens wat relief te geven en aan te vullen, omdat ik mij van de hiaten en eenzijdigheden van deze "kroniek" van 1879 bewust ben. Aanvullende gegevens kunt U vinden in "Zeeland bij gaslicht" door M P. de Bruin en Mr. Tina Kannegieter (Den Haag, 1974). Onontbeerlijk voor een geschiedenis van deze tijd, waarvan mijn schets slechts enkele lijnen wil geven, zijn P.J Bouman: "Geschiedenis van den Zeeuwschen landbouw" (Wageningen, 1946) en het geen G A. de Kok in het "Schelde"-boek van 1975 heeft geschreven. J-H£Y5E-'IÖ

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 16