een kijkje in zuid-beveland tweede helft 19e eeuw 122 indijking van de gronden in de verdron ken Oost-Watering van Zuid-Beveland, het oude land van Reimerswaal. Hoe groots de plannen van Dronkers waren, blijkt uit zijn brochure van 1849: "De eerste schakel van den grooten keten mijner ontwerpen zal van een voornemen in eene daadzaak veranderen. 14.000 bunders verloren gronden zullen van den winstdervenden staat, waarin zij verke ren, in winstgevenden staat overgaan, en daartoe de Schelde afgedamd, en het ei land Zuid -Beveland met een kanaal moeten doorsneden worden." 5) Al is het vanaf het eerste moment een zaak met vele verwikkelingen en duurt het tot 15 october 1866, het kanaal door Zuid- Beveland wordt geopend en het grote belang hiervan is aan geen twijfel onder hevig. 6) Op 11 december 1866 wordt uit Zuid-Be veland gemeld: "Sinds de opening tot den laatsten der vorige maand, zijn er ruim 800 schepen door het kanaal gevaren. Gemiddeld 18 per dag. Het grootste getal per week was 164. Al de schippers die er gebruik van maken, roemen zeer het gemak en het voordeel dat het kanaal hun verschaft. Wanneer men ze daarover hoort spreken, dan zinkt de vraag: of het kanaal even veilig en even gemakkelijk is als de Oos- ter-Schelde gelijk dit bij het tractaat van 1839 werd bedongen, geheel in het niet, om nimmermeer te voorschijn te komen. De drukke vaart, waartoe thans nog niets dan de uitmuntende gelegenheid nood zaakt, is daarvan het sprekendst getuige nis." 7) Voor Wemeldinge en Hansweert breekt met de opening van het kanaal een nieuw tijdperk aan. Het dorp Wemeldinge, tot die tijd een rustige boerengemeenschap, verplaatst zich in een snel tempo in de richting van het sluizencomplex, waar een nieuwe vorm van middenstandsac tiviteiten tot ontwikkeling komt. Het ge hucht Hansweert wordt nu pas een min of meer volwaardige leefgemeenschap; in 1871 wordt er een Katholieke kerk ge- 1. Gezicht op Wissenkerke (Zuid-Beveland) Tekening van A. Dillens. Charles de Coster en Adolf Dillens zagen Zeeland in 1872. Dillens maakte fraaie tekeningen van o.a. situaties op Zuid-Beveland. De reproducties zijn genomen uit: "La Zelande(Néerlande), texte par M Charles de Coster. Dessins par. M. Adolf Dillens. 1873 - Texte et dessins inédits".

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 18