een kijkje in zuid-beveland tweede helft 19e eeuw 126 1867 in de Goesche Courant een aantal artikelen over de zorgwekkende toestand van de verzorging der wezen. De artikelen werden door dr. Geill in gewijzigde vorm samengevat in een brochure "Weezen- verzorging. Een woord aan mijne me deinwoners in Zuid- en Noord-Beve land", waarin hij pleitte voor het oprich ten van een weeshuis. Als plaats hiervoor had hij Goes in zijn gedachten: "Meer afdoende en heerlijker vruchten zoude ik mijn stelsel zien afwerpen, als men de plattelands ouderloozen, zonder onderscheid van Godsdienst, kon cen traliseren, en daarvoor was het vooral noodig een groot huis op te rigten, zoo als b.v. het weeshuis te Goes. De plaats, waar ik zoodanig gebouw gaarne zag verrijzen, zou ook een centraal punt moeten zijn, waartoe ik Goes uitsluitend zoude aanbe velen, omdat aldaar zich de geschikste gelegenheid opdoet, om van de onder scheidene kerken en godsdienst-leeraars te profiteren; maar ook omdat daar de heerlijkste weg geopend is, om de jon gelingen in nuttige ambachten optelei- den, terwijl voor de meisjes aldaar eene wijde baan bestaat om tot flinke huis moeders gevormd te worden. Ik heb dus Goes als centraal punt gekozen, om met een weeshuis versierd te worden, dat volgens de behoeften des tijds was op getrokken en waartoe bij de voorgestelde uitbreiding der stad, eene heerlijke gele genheid voor zoude kunnen geopend worden". 16) Op de suggestie van dr. Geill werd in het algemeen positief gereageerd. Er werden vergaderingen van alle burgemeesters op Zuid- en Noord-Beveland gehouden, ter bespreking van de mogelijkheden tot oprichting van een weeshuis. Ook de armbesturen stelden zich in eerste in stantie positief op. In 1868 liet men plan nen ontwerpen voor het bouwen van een weeshuis. Het volgende jaar startte men een actie tot inzameling van gelden. Deze inzameling liep echter uit op een grote teleurstelling. De oorzaak hiervan lag voornamelijk in het uitbreken van de Frans-Duitse oorlog in 1870. Het ene armbestuur na het andere bedankte voor deelname. Men wilde geen geld voor een weeshuis uittrekken. Wanneer de wezen in het nieuwe weeshuis verpleegd zou den worden, kostte dat aanmerkelijk meer dan de oude wijze van besteding. In 1872 werd besloten nieuwe pogingen in het werk te stellen om giften in te za melen. Het ambachtsherenhuis te Kloetinge was aangekocht om dit als weeshuis in te richten. Weer ondervon den de plannen vertraging. In 1875 begon men opnieuw met het inzamelen van gel den, voornamelijk voor de aflossing van de hypotheek op het pand te Kloetinge. Het bedrag hiervoor kon echter niet bij eengebracht worden, zodat het in 1880 tot openbare verkoop kwam. 17) De plannen voor een tehuis voor plat telandswezen waren van de baan. On danks het feit dat de vereniging tot we- zenverpleging voor Zuid- en Noord-Be- 5. De aantrekkelijke bolwerken van Goes. 1900. Ravelein de Grenadier. Foto J. Magielse, Goes.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 22