een kijkje in zuid-beveland tweede helft 19e eeuw 129 8. De kleermaker te Rilland. Tekening van A Dillens. als het Zeeuwsche paradijs, dan denkt men aan zijn strakke, blauwe luchten, zij ne uitgestrekte bossghen, zijne beplante wegen en grillige dijken, waarmede het door afwisselend natuurschoon de aan grenzende eilanden overtreft." 22) Noten: 1) F. Nagtglas: Een kijkje in Zuid-Beve land, in Eigen Haard no. 15,1876. 2) Totdat in 1868 de verbinding via de Kreekrakdam tot stand kwam, lag de entree van Zuid-Beveland bij Yerse- kendam, waar het beginpunt van het Zuid-Bevelandse gedeelte van de postweg was. De reiziger arriveerde hier via het overzetveer van Goris- hoek op Tholen naar Yersekendam. De meer oostelijk gelegen plaatsen als Kruiningen, Waarde, Krabbendij- ke en Rilland lagen buiten elke ver- keersroute. Voor een uitvoerige be schrijving van de geschiedenis van de postweg zij verwezen naar het ar tikel van Ir.J.Zuurdeeg in het Histo risch Jaarboek voor Zuid- en Noord- Beveland 1976. 3) Nagtglas, zie noot 1. 4) Ch. de Coster: Zeeland door de bril van 1873, pag. 88 en 91, Amsterdam/ Antwerpen. Oorspronkelijke titel: La Zélande. 5) M.P. de Bruin: De aannemer Dirk Dronkers en het drama van de Zeeuws-Limburgse spoorweg, in Zeeuws Tijdschrift no. 4, 1960, pag. 91. 6) In het kader van dit artikel is het niet mogelijk uitgebreid in te gaan op de verwikkelingen rond de aanleg van het kanaal door Zuid-Beveland. Zie hiervoor het artikel van Ir. H. Wierin- ga in Zeeuws Tijdschrift no. 5, 1966: Honderd jaar kanaal door Zuid-Be veland. 7) M.P. de Bruin: Blik in de toekomst van Zeeland, 1870, in Zeeuws Tijd schrift no. 4-5, 1976, pag. 174. 8) W.J. van Campen: Beschrijving van de steden en dorpen gelegen aan den spoorweg Roosendaal-Vlissingen, pag. 24. Vlissingen 1873. 9) Citaat uit het verslag van de feeste lijkheden, opgenomen in de Goesche Courant van vrijdag 3 juli 1868: "Na deze toespraak (van de Goese bur gemeester), met fanfares en hoerah's begroet, werden de autoriteiten naar het raadhuis geleid, waar de of- ficiëele receptie der genoodigden

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 25