kapelle en biezelinge: één gemeente, eens twee werelden 133 CAPEXLE en t lluvs Maex-Stede 5 in 1503 tot kapittelkerk werd verheven 2. Kapelle had haar kastelen en en Baarsdorp, waarvan sommigen waar schijnlijk de honderd inwoners niet haal den, hadden sinds eeuwen hun eigen pa rochiekerk en een pastoor, terwijl het veel grotereen welvarende Biezelinge met zijn jaarlijks toenemende inwonertal, dat om streeks het jaar 1500 de 1000 niet ver moet hebben ontlopen - het dubbele van Kapelle - het zonder moest stellen. Biezelinge mocht dan zijn nijverheid en handel hebben, zijn haven en veerdien sten, sinds 1339 zijn weekmarkt, zijn meestoot en waarschijnlijk het leeuwen aandeel in de Kapelse lakenindustrie waarmee Goes het leven zuur werd ge maakt, het baatte allemaal niet. De ver heffing van de Kapelse kerk tot Kapit telkerk in 1503 was de druppel die de emmer deed overlopen. De verwezelij- king van het Kapittel verhoogde het aan zien van de ambachtsheren, de vasthou dendheid van de Biezelingenaren, die het bestaan van het Kapittel ondermijnde, berokkende dit aanzien grote schade. Het leidde in 1529 tot een compromis: Bieze linge kreeg zijn parochiale rechten, doch bleef volledig ondergeschikt aan het Ka pittel van Kapelle. Door middel van een pastoor uit hun midden konden de ka nunniken van Kapelle de Biezelingenaren in de toekomst onder controle houden. 4) Zo deed een halve eeuw later de hervor ming in deze streken zijn intrede. Van het "opgaan, blinken en verzinken" waren voor Biezelinge omstreeks deze tijd het eerste en het tweede stadium voorbij. De haven was al aan het verzanden, de lakenindustrie had zijn bloeitijd gehad, het inwonertal liep terug. Het "de ge schiedenis herhaalt zich" bleek toen en in de eeuwen daarna voor de verhoudingen tussen Kapelle en Biezelinge meeropgeld te doen dan het "de tijd heelt alle won den". Het was op 1 december 1578 dat Kapelle, samen met Biezelinge zijn eerste predikant kreeg, die, hoe zou het anders kunnen, zijn standplaats in Kapelle kreeg. Het zou tot 1659 duren eer Biezelinge met Eversdijk, als zelfstandige kerkelijke ge meente met een eigen predikant ging functioneren. Er zijn weinig concrete gegevens over be kend, maar we kunnen er zeker van zijn

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 29