een dag met weinig nieuws: 8 november 1879 106 trouwen voor het overige op Engelands bescherming en verzuimen om datgene te doen, wat voor de verdediging van hun land noodzakelijk zou zijn in 't geval eener gewapende botsing tusschen de naburi ge groote mogendheden". Van Tromp eindigt zijn opstel met de op merking, dat hij een aantal Hollanders aangetroffen heeft, die door de Duitse aanmatiging getroffen zijn, en die prins Bismarck als een soort Boze Geest be schouwen, wien het niet mogelijk is te wederstaan. "De oude Hollandsche geest, die eenmaal Frankrijk en Spanje het hoofd bood, heeft in deze dagen be hoefte aan opwekking door de eene of andere welsprekende stem". De in het stuk genoemde vermogende lieden brachten mij op het idee eens te kijken wie de rijk met aardse goederen be deelden in Zeeland in 1879 waren. Op 6 mei vinden wij in het bijvoegsel van de Middelburgsche Courant de Lijst der 59 hoogst aangeslagenen in 'rijks directe belastingen in de provincie Zeeland, in het gewest dat volgens de laatst gehou den volkstelling 177.569 inwoners telde. Van de 59 noemen wij de eerste tien. Bo venaan staat mr. Cornelis van der Lek de Clerq, wonende te Noordgouwe, en ge boren te Stavenisse op 18 april 1811. Zijn bezittingen strekten zich uit te Burgh, Dreischor, Duivendijke, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, Poortvliet, Renesse, Scherpenisse, Serooskerke(S), St. Anna- land, St. Maartensdijk, Stavenisse, Zierik- zee en Zonnemaire. Hij wordt aangesla gen voor 3957.58. De tweede in rijkdom volgt op eerbiedwaardige afstand met een aanslag van 2735.24. Het is Desiré, Francois, Philippus Seydlitz, geboren te Hulst 21 december 1828, wonende te Hulst. Vervolgens worden genoemd Jhr. Pieter Damas van Citters, te Oostkapelle, mr. Willem Cornelis Mary de Jonge van Ellemeet te Oostkapelle, Jhr. Willem Reinbrant Boddaert te Middelburg, mr. Willem Lodewijk van Voorst Vader te Heinkenszand, Jhr. Charles de Maere te Axel, Jhr. mr. Cornelis van Citters te Heinkenszand, Johan Willem Vader te Kortgene en Jhr. mr. Jacques Phoenix Boddaert te Middelburg. Het eerste wat men doet is dan gaan kij ken of zij voorkomen in de Levensberich ten van Zeeuwen van Nagtglas, maar van de genoemde tien komen maar enkele in deze reeks beknopte biografieën voor. Aangezien Nagtglas zich in hoofdzaak beperkt tot Zeeuwen die door geleerd heid lofwaardig zijn of in de geschiedenis bekend zijn door hun heldhaftige daden, zijn we op andere bronnen aangewezen. Aangezien van der Lek de Clerq voor meer dan 1100 gulden is aangeslagen te Stavenisse, zijn we al een aardig eindje op weg met de mededeling van Nagtglas in een bron, die nog te weinig wordt ge raadpleegd nl. het tweede deel van de "Zelandia lllustrata", uitgegeven in 1885. Hulst, groote JfeM 2. Links op de voorgrond het huis van de familie Seydlitz te Hulst.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 2