kapelle en biezelinge: één gemeente, eens twee werelden 134 dat ook in die periode van een bepaalde ondergeschiktheid van Biezelinge aan Kapelle sprake was. In de kerkerekening van Kapelle over het jaar 1787, de oudste die bewaard is gebleven, lezen we: "De kerke van Bieselinge is nog ver schuldigd eene rente van 2Vlaams jaar lijks aan deze kerke en parochie, aldaar heeft op interest 148, dog word om re denen, geappostileerd in de rekeninge 1689, als in voorgaande reekeninge, bei de deze posten gebragt als niet ontvan gen en diend dus zulks alhier maar voor memorie." 5) Hieruit blijkt duidelijk dat in de 17de eeuw de kerkelijke gemeente van Biezelinge fi- nanciëel afhankelijk was van Kapelle en dat dit honderd jaar later nog jaarlijks als een pro memorie post in de rekening werd aangehaald! We schrijven 1872: Jan van Duine, sedert 1830 burgemeester van de gemeente Ka pelle, was overleden. Het burgemeester schap was vanzelfsprekend een Kapelse aangelegenheid. Adriaan Meijaard, wet houder en landbouwer in het onder Biezelinge te rekenen Eversdijk, dacht daar evenwel duidelijk anders over. Hij stelde zich kandidaat en organiseerde een actie om zijn persoon bij de Commissaris des Konings onder de aandacht te bren gen in de vorm van een verzoekschrift, ondertekend door een groot aantal inwo ners: "allen woonachtig en bezitters van eigendommen in de gemeente Kapelle, eiland Zuid-Beveland." 6) Of de onderte kenaren inwoners waren van Kapelle of van Biezelinge werd in het midden gela ten. Mr. J.C.R. van der Bilt, lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, door de Commissaris des Konings naar Kapelle gezonden om een aantal zaken ter plaatse te onderzoeken, deed hierover op 15 de cember 1872 als volgt verslag: "Onder de landbouwers zou misschien A. Meijaard kunnen in aanmerking komen. Hij is een geschikt mensch, maar van weinig administratieve bekwaamheid; hij woont in het gehucht Eversdijk. Naar ik vernomen heb is het UHEdGestr. toege zonden adres om zijne kandidatuur te on dersteunen grootendeels aan eigen in vloed toe te schrijven en zijn de onder teekenaren op 3 of 4 na uitsluitend bewo ners van Bieselinge en Eversdijk; men heeft later nog eene bijeenkomst be proefd waartoe alle kiezers persoonlijk waren opgeroepen om ook uit Kapelle een algemeen adres ten behoeve Meijaard te doen uitgaan, maar deze po ging is geheel mislukt. Niemand te Ka pelle verlangde daartoe mede te werken, naar ik heb kunnen nagaan is zulks toe te S. 1771 ezien 3. Tachtig jaar geleden was de bebouwing tussen de kernen van Kapelle en Biezelinge nog schaars. Waar op deze foto de mensen op straat lopen was de plaats, waar de twee rijen witte stenen de grens tussen de beide dorpen aangaven. Voorbij de molen, rechts van de straat, de in 1904 opgeheven herberg "Het Groene Woud".

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 30