kapelle en biezelinge: één gemeente, eens twee werelden 135 Station Kapelle Biezelinge schrijven deels aan den persoon van Meijaard, maar grootendeels aan den be- staanden naijver tusschen de deelen der gemeente. Van eene benoeming van A. Meijaard is te verwachten dat zij par tijzucht in de hand zou werken en of deze de kracht zou hebben zich daarboven te verheffen moet ik betwijfelen." 7) Daarmee was deze poging om tot een ac centverlegging te komen, tot mislukken gedoemd. In de gemeente Kapelle bestonden tot in de jaren zeventig van de vorige eeuw twee armbesturen, de armen van Kapelle en de armen van Eversdijk; overgebleven uit de tijd dat Eversdijk tot in de beginja ren van de 19de eeuw nog een aparte burgelijke gemeente was. Men begon in te zien dat dit een bijzonder vreemde si tuatie was, die ook regelmatig aanleiding gaf tot practische problemen. In de ver gadering van de gemeenteraad van 28 februari 1873 kwam een eerste voorstel ter tafel om tot samenvoeging van de beide armbesturen te komen. Nu was het honderd jaar geleden al precies zo als te genwoordig, wanneer samenvoeging van organisaties ter sprake komt: naast practische en zakelijke overwegingen spelen persoonlijke en vaak ondefi nieerbare zaken een belangrijke rol. Het was hier extra ingewikkeld: de armen van Biezelinge vielen formeel onder de zor gen van het armbestuur van Kapelle, maar in de practijk kwam het er op neer dat het armbestuur van Eversdijk de be deling in Biezelinge verzorgde. We cite ren hier even de notulen van de raadsver gadering van 25 maart 1874: "Deze gemeente verkeert in het bijzonde re geval van twee algemeene armbestu ren te bezitten, dat van Kapelle en Bieze linge en dat van Eversdijk. Omtrent den werkkring van die armbesturen loopen de meeningen bij de bestuurders zeer uit een. Sommigen meenen dat de zorgen van het armbestuur van Kapelle en Bieze linge zich ook over de armen van Bieze linge moeten uitstrekken, anderen hou den het er voor, dat de zorg voor die per sonen meer eigenaardig tot den werk kring van het armbestuur van Eversdijk behoort. De waarheid echter is, dat het laatstgenoemde bestuur sedert meer dan twintig jaren feitelijk de kosten der ar menzorg te Biezelinge gedragen heeft.'. Ook hier dus weer duidelijk de controver se tussen aan de ene kant Kapelle, aan de andere kant Biezelinge en Eversdijk. EnAdriaan Meijaard, door de Kapel- lenaren in 1872 duidelijk ongewenst ver klaard als kandidaat voor de burgemees tersfunctie, was voorzitter van het arm bestuur van Eversdijk. Er werd een compromis aangedragen: de eigendommen van de beide armbesturen zouden apart geregistreerd en te naam gesteld blijven, alleen de inkomsten en uitgaven zouden gecombineerd worden. Volgens het advies van de Gedeputeerde Staten was de gemeenteraad de bevoeg de autoriteit om deze aangelegenheid te regelen. Maar de raad kwam er niet mee klaar; om nog even een stukje uit de no-

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 31