kapelle en biezelinge: één gemeente, eens twee werelden 136 tulen aan te halen: "De heer Meijaard geeft als zijn gevoelen te kennen, dat de gemeenteraad zonder medewerking van de armbestuurders niet tot die vereeniging gemachtigd is. De voorzitter antwoordt dat deze vergade ring blijkens de wet en het gevoelen van Gedeputeerde Staten daartoe wel dege lijk bevoegd is. De heer Meijaard zegt dat hij bij zijne meening blijft en het eene on rechtmatige daad zoude zijn, daar bij transactie van het jaar 1802 de werkkring van elk bestuur duidelijk is bepaald en hij zoude dit kunnen bewijzen. De heer van der Bilt zegt, dat het hem voorkomt dat de vereeniging der administratie de aange wezen weg is. De heer Meijaard her neemt, dat hij met de armen te Kapelle niet bekend is, doch dat hij zijne macht als beheerder van het armbestuur van Eversdijk niet wil verliezen en daarom tot vereenigen ongezind is. Wat detransactie aangaat, zoo zal hij slechts in het uiterste geval ertoe overgaan, om dietetoonen.' De zaak bleef slepende tot het in de raadsvergadering van 15 augustus 1878 tot de beslissing kwam, dat de samen voeging vanaf 1 januari 1879 een feit zou worden, niet dan nadat Meijaard zich tot het laatste toe met alle mogelijke midde len had verzet. 8) We raken aan een teer punt: de be graafplaatsen. Het begraven, wat sinds eeuwen in en om de kerken had plaats gevonden, moest op grond van een aan schrijven van Gedeputeerde Staten van december 1870 op begraafplaatsen, ge legen op minstens 35 meter van de be bouwde kom van de gemeente, gaan plaats vinden. Dit was de aanleiding, om in 1874 één nieuwe begraafplaats voor beide dorpen in gebruik te nemen. Deze was gelegen aan de Biezelingsestraat op oorspronkelijk Biezelings territorium, maar na de aanleg van de spoorlijn in de jaren zestig was de "grens" hier naartoe geschoven, zodat dit vanaf toen meer als Kapels terrein werd aangemerkt. Zowel voor de inwoners van Biezelinge als voor die van Kapelle was de situatie wel aan vaardbaar en vele jaren ging alles goed. 9) Omstreeks 1919 werden voor het eerst in de gemeenteraad besprekingen gevoerd over de noodzaak van vernieuwing van de begraafplaats. Ter discussie is dan de vraag van uitbreiding van de be graafplaats of de aankoop van een nieuw perceel grond, gelegen aan de Biezeling- se Aardeweg. Het komt dan tot inge bruikname van deze nieuwe be graafplaats voor overledenen te Biezelin ge, terwijl voor Kapelle de oude be graafplaats nog in gebruik blijft. Enkele jaren later raakt de begraafplaats aan de Biezelingsestraat vol en moet voor Ka pelle een andere oplossing gezocht wor den. Na meerdere, vaak emotionele discus sies, valt in de raadsvergadering van 30 januari 1928 met viertegen drie stemmen de beslissing, om de begraafplaats te Biezelinge uit te breiden en deze tevens D*ikk< 5. Biezelinge omstreeks de laatste eeuwwisseling; een verstild dorp na eeuwen van bedrijvigheid.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 32