kapelle en biezelinge: één gemeente, eens twee werelden 137 6. Dit eeuwenoude pand aan de Noordstraat te Biezelinge werd in de jaren twintig van deze eeuw afgebroken. Volgens overlevering was het pastorie, toen Biezelinge na 1529 een eigen pastoor had. voor Kapelle in gebruik te gaan nemen. Dit ondanks het feit dat uit een in Kapelle gevoerde handtekeningenactie duidelijk was gebleken dat dit zeker problemen zou opleveren. En de problemen kwamen: in de weken die volgden was het tumult zo hevig en laaiden de emoties zo hoog op, zoals dit waarschijnlijk sedert de moei lijkheden rond de parochiestichting in het begin van de 16de eeuw, niet meer was gebeurd. De gemeenteraad koos eieren voor zijn geld; op 27 februari 1928 werd vastgesteld dat diende te worden uitge zien naar een terrein voor een be graafplaats op het dorp Kapelle. En zo geschiedde. 10) Memoreren we tenslotte met een enkel woord het ontstaan van de Christelijk Ge reformeerde Gemeente te Biezelinge in 1915, wat een gevolg was van het feit dat de Kapelse stroming in de Gereformeer de Kerk de Biezelingse zijn wil oplegde en het nieuwe kerkgebouw ten noorden van de spoorlijn liet bouwen en niet ten zui den er van, zoals dat door de Biezelin- genaren werd gewenst. Ondertussen zijn de jaren vergleden en vooral voor de jongere generaties, zijn alle gebeurtenissen die hier aangehaald zijn, verbonden met een ver verleden. En inderdaad, de witte stenen in de keiweg, waarover Bijlo schreef, iets ten zuiden van de alweer jaren verdwenen molen, liggen er al lang niet meer en de on vriendelijke ontmoetingen tussen grote groepen schooljeugd van de beide dor pen leven alleen nog voort in de herinne ring van een aantal ouderen. Maar de moeite die Biezelingse bejaarden er ook de laatste jaren nog mee hebben gehad, om naar de bejaardenwoningen "over de lijn" te verhuizen, heeft toch ergens ook nog een grond in wat we in dit stukje hebben belicht. Uiteindelijk heelt de tijd dan toch alle wonden, maar het genezingsproces laat wel eens lang op zich wachten...

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 33