100 jaar vanderhave 1879-1979 143 Ten behoeve van dit fonds werd op 6 juni door de heer Victor Desprez, president van de Fédération Internationale du Com merce des Semences, namens de buiten landse relaties een bedrag van 20.000 gul den aangeboden. Op diezelfde dag werd door Ir. J. Min- derhoud, direkteur van de Koninklijke Maatschap tussen eigenaren van gronden in de Wilhelminapolder en de Oost-Beve- landpolder, namens de binnenlandse gasten voor dit fonds een bedrag van 10.000 gulden aan de direktie overhan digd. Namens de binnenlandse gasten werd op 7 juni nog eens 30.000 gulden overhandigd door Ir. H.P. van Heel, voor zittervan het Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Minister Van der Stee De Minister van Landbouw en Visserij bracht in zijn toespraak tijdens de cere monie in de kerk de dank van de regering over aan VANDERHAVE voor het initiatief om een dergelijke studie aan te vangen. Minister van der Stee zei: 1879 staat in de literatuur te boek als het beginjaar van de grote landbouwcrisis. Voor Zeeland was daaraan nog een crisis voorafgegaan, namelijk het verval van de meekrapteelt, die zich grotendeels in de jaren 1870-1880 voltrok. In zo'n situatie is er moed voor nodig om een agrarisch be drijf te beginnen. De stichter van Uw on derneming had die moed. Zoals hij ook de moed had om in zijn bedrijfsvoering we tenschappelijke methoden toe te passen. In een overzicht dat aan het einde van de vorige eeuw werd geschreven, werd er aan herinnerd dat in die periode het ver wijt aan de orde van de dag was dat men van de boeren "professors" wilde maken. Voor de bedrijfsgenoten van die tijd was de "praktische boer" het grote ideaal: men geloofde er vurig in. Het bleef niet zonder gevolgen. In 1884 werd op initiatief van de Gelderse Maatschappij van Landbouw in Am sterdam een grote landbouwtentoonstel ling gehouden en daarbij kwam vast te staan dat de Nederlandse landbouw ver was achtergebleven bij die van overig Europa. "Laat het ons maar bekennen, op dien grooten wedstrijd werd Nederland over de geheele linie door het buitenland geslagen" zo meldde een waarnemer. Daniël Johannes van der Have nu be hoorde tot die kleine groep van pioniers, Drie geslachten D.J. van der Have. Het borstbeeld is van de oprichter, links de huidige direkteur, kleinzoon van de oprichter, met zijn kleinzoon op de arm.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 39