100 jaar vanderhave 1879-1979 144 die andere wegen ging en daarmee nieuwe toekomst voor de Nederlandse landbouw mogelijk maakte. Van der Have begreep de eisen van zijn tijd. Nog altijd is dat het kenmerk van Uw bedrijf: steeds weer hebt U nieuwe mogelijkheden on derzocht en nieuwe markten verkend. Bij U gaan praktijk en wetenschap hand in hand: het is een wezenlijk kenmerk van Uw ondernemerschap. Het verheugt mij als minister van land bouw bijzonder bij de herdenking van dit eeuwfeest aanwezig te zijn, juist omwille van die combinatie van wetenschap en praktijk. Zij bevestigt namelijk de juiste heid van een vele tientallen jaren om spannend overheidsbeleid. Achtereen volgende regeringen hebben immers in de afgelopen honderd jaar bijzonder veel gedaan om het boerenbedrijf op een zo hoog mogelijk plan te brengen. Daarbij waren wetenschap en voorlichting we zenlijke instrumenten, In welk verband ik ook Wageningen wil noemen. Bij VAN DERHAVE zien wij tastbare resultaten van dit beleid: wetenschap en research wor den hier intensief-toegepast met resulta ten waarvan de wereld als geheel profi teert. Resultaten ook die de naam van Nederland als modern agrarisch land hoog houden. Uw werk in het buitenland is daarvan een voorbeeld. Het stemt mij tot voldoening dat Uw werk geheel in dit patroon past. Ik aarzel niet de studie-door U aangevat in het kader van Uw jubileum - uitzonderlijk te noemen. Uitzonderlijk omdat daarmee de belang stelling voor deze jubileumviering niet primair op het bedrijf wordt gericht, maar op specifieke problemen van deze tijd. Uitzonderlijk is dit werk vooral daarom, omdat tot nu toe geen zo alomvattende studie ter beschikking stond over derde wereld en plantenveredeling. Uitzonderlijk tenslotte, omdat U kans hebt gezien een zo grote groep van ge leerden bijeen te brengen voor dit projekt. Ook dit getuigt van respect voor Neder land als agrarische natie, maar in het bij zonder ook van respect voor de reputatie van Uw bedrijf. Als lid van het Kabinet stel ik er prijs op, U voor dit initiatief te dan ken. Uiteraard wil ik daaraan mijn geluk wens verbinden. Een gelukwens vooral omdat Uw bedrijf sinds een eeuw een op vallende plaats inneemt in het agrarische ondernemerschap van Nederland. Ik geloof dat ik met één tamelijk recent voorbeeld kan volstaan om dat onom stotelijk aan te geven. Het betreft de ex plosieve ontwikkeling die de maisteelt in ons land heeft ondergaan. Tussen 1969 en 1978 is het maisareaal in ons land ver- dertig-voudigdl: 4.000 ha in 1969 werden 120.000 ha in 1978. De inbreng van Uw bedrijf is daarbij zeer belangrijk geweest. Immers, in 1973 (het jaar waarin de maisteelt werkelijk door brak in ons land) werd liefst 85% van het areaal ingezaaid met rassen van Uw be drijf. Het moge U goed blijven gaan." Dat de Nederlandse regering zoveel waarde hecht aan de tot stand gekomen studie, blijkt wel uit het feit, dat de beide bewindslieden Van der Stee en De Koning zoveel tijd hebben uitgetrokken om de ju bileumviering bij te kunnen wonen. Prof. John Kenneth Galbraith De bekende Amerikaanse econoom Prof. John Kenneth Galbraith was uitgenodigd om tijdens het officiële gedeelte als gas tspreker op te treden. Zijn rede was getiteld: "Industry and Ag riculture: the Economics of the Large and the Small". Prof. Galbraith behandelde in hoofdzaak de invloeden die de multina tionale bedrijven hebben op de markt situatie en vroeg zich af of er - deze in vloeden in aanmerking genomen - nog wel sprake kan zijn van een vrije markt. Het gedrag van kleinere bedrijven, waar toe ook de landbouwbedrijven gerekend worden, wordt nog wel volledig door het marktmechanisme bepaald, maar heb ben geen invloed op prijzen of toegang tot de staatsmacht. Het wetenschappelij ke betoog van Prof Galbraith vergde van de toehoorder een grote koncentratie, maar kreeg veel waardering. De spreker illustreerde de verschillen tussen de grote en kleinere bedrijven in Amerika met de volgende cijfers: 1.000 tot 2.000 bedrijven dragen bij aan de helft van het door het bedrijfsleven vervaardigd ekonomisch produkt. In 1967 werd 42% van alle goederen geëxporteerd door 200 grote ondernemingen uit een totaal aantal van 200.000. Recentere cijfers geven nog een verhoging van deze koncentratie te zien. In 1971 waren er in Amerika 13.687 han dels-banken, waarvan slechts 50 banken 48% van alle financiële en zakelijke trans- akties kontroleerden. Van de 1805 le vensverzekeringsmaatschappijen had den een 50-tal ondernemingen 82% van de omzet in handen. Ontvangst Na de officiële bijeenkomst in de kerk, die luisterrijk werd omlijst door het jon genskoor van de Zeeuwse Koorschool o.l.v. de heer E. Heyblok, werden alle gasten op het VANDERHAVE bedrijf ont haald op een feestelijke dronk en een di ner, dat eerst vele uren later afgelopen was. Tijdens het diner voerden diversen genodigden het woord en boden het be drijf hun gelukwensen aan.: Ir. A. Hel lemans, voorzitter Stichting "Willem I- prijs" (zie hieronder), Dr. C. Boertien, commissaris der Koningin in Zeeland, Victor Desprez, president van de F.I.S. (Fédération Internationale du Commerce des Semences), Drs. K.C. van Kempen, voorzitter van de Suiker Unie, Dr. W.L. Brown, president-direkteur van PIONEER HI-BRED International Inc., Ir. J. Min- derhoud, direkteur van de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder. Ir. D.J. van der Have dankte alle sprekers aan het eind van de avond in zijn slotrede. Tevens was er die avond nog gelegen heid 5 VANDERHAVE functionarissen geluk te wensen met hun koninklijke on derscheidingen die eerder op de dag uit gereikt waren door Ir. A. de Zeeuw, di- rekteur-generaal voor de Landbouw en Voedselvoorziening. De heer A. Dirkzwager, kommercieel di rekteur, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Ir. D.J. Glas, direkteur van het VANDERHAVE kweekbedrijf te Rilland is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer G.D. van der Kuyl, afdelingsdi- rekteur binnenlandse handel, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Anth. Korstanje, bedrijfsleider van het VANDERHAVE hoofdbedrijf te Kapelle, is de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De heer P. van Hoorn, selektie-medewer- ker op het VANDERHAVE kweekbedrijf te Rilland, is de eremedaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Bij de ingang van het bedrijf waren de nationale vlaggen gehesen van alle lan den die door de gasten werden verte genwoordigd.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 40