HET MARKANTE FEEST VAN EEN KONINKLIJK BEDRIJF Van der Have honderd jaar G. A. de Kok Het was een markant feestdaar in Kapelle op de zesde juni van het jaar Onzes Heren 1979, het feest van de honderdjarige Koninklijke Van der Have. Stijlvol-ja, dat was het in ieder geval, vooral de bijeenkomst in de oude Hervormde Kerk. Maar er was nog iets anders: een mengeling van locale trots, van internationale sfeer en van een vanzelfsprekend zelfbewustzijn. De Amerikaanse hoogleraar Dareii E. McC/oud uit Florida - hij was lid van het internationale panel dat de jubileumstudie "Plant Breeding Perspectives" redigeerde - zei me na de bijeenkomst in de kerk met een lichte ontroering in zijn stem: "Boy, you have a beautiful national anthem". Hij had verbaasd gekeken, geluisterd en tenslotte pogen mee te zin gen: aan het einde van de bijeenkomst rees de kerk ais één man op, het orgel zette het Wilhelmus in en zonder aarzeling zong het ganse publiek mee. Twee coupletten - de jongens van de Zeeuwse Koorschool zongen er ranke figuren doorheen, waardoor dit oude tied de toonzetting kreeg van een polyfone compositie. McCloudliepen de rillingen over de rug. Met diezelfde McCloud had ik twee jaar tevoren door Sapporo gewandeld, op het Japanse eiland Hokkaido. Een modern stadscentrum in een agrarisch gebied, waar Van der Have veel heeft gedaan op het stuk van suikerbieten. Ik had een reportagereis naar de Verenigde Staten gemaakt en was via Hawaii naar Japan gevlogen voor een aantal verhalen over de verhouding EEG-Japan. Die tocht sloot ik, op uitnodiging van Van der Have, af met een bezoek aan Sapporo, teneinde daar een bijeenkomst bij te wonen van het internationale panel. Ze waren daar niet voor hun vakantie, deze internationale figuren-zo bleek me al spoedig: A.J. T. (Ton) Hendriksen van Van der Have en de hooggeleerde dr. J. Sneep van de Wageningse landbouwhogeschool zorgden er voor dat er geen tijd verloren ging. In lange sessies bespraken ze de bijdragen die van heinde en ver waren binnengekomen voor "het boek" - eigenlijk moet het met een hoofdletter worden geschreven, want het gaat om een indrukwekkende studie: Het Boek. Samen werkten ze aan dit Nederlandse Er was nog een internationale gast, een spreker. John K. Galbraith. econoom van grote reputatie, adviseur van Kennedy, diens ambassadeur m India en auteur van vele. vele werken.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 45