zuid-beveland: nu 154 bied rond Kapelle is thans 'op de schop'. De ruilverkaveling is juist hier zo lastig, omdat het gaat om vele kleine percelen met veel fruitteelt. Desondanks is men tot een aanvaardbaar plan gekomen.Vooral de laatste jaren echter nemen ook op Zuid-Beveland de protesten tegen ruilverkaveling, vooral vanuit de sfeer van het landschaps- en natuurbehoud, sterk toe. Veel autochtone Zuid-Bevelanders zijn daar nogal laconiek onder; hoewel het ook hen wel aan het hart gaat dat veel van het oude landschap verandert. Maar ve len achten het onvermijdelijk. Anders ligt het bij veel allochtonen, voor al uiteraard bij hen die geen enkele (mo rele) binding met de landbouw hebben. Het is aan hun actie voor een flink deel te danken (sommigen zouden zeggen: 'te wijten'), dat bijvoorbeeld bij de ruilverka veling 'De Poel - Heinkenszand' een be hoorlijk stuk 'oorspronkelijk gebied' is bewaard gebleven. Maar er moet ook bij worden vermeld dat de gedachten over ruilverkavelingen in het algemeen in ons land zijn veranderd. De boer is niet meer alleen 'de baas' in het landschap. Begrip pen als 'belevingswaarden' hebben hun intrede gedaan en daar wordt rekening mee gehouden 6). De 'Yerseke Moer' moet nu nog worden herverkaveld en dat geeft zeer veel problemen. In het jaarver slag 1978 van de Stichting Het Zeeuwse Landschap wordt over dit gebied onder meer gezegd: 7) 'Inmiddels gaat de ontluistering van dit gebied gestadig voort. Weer werden ve len percelen geëgaliseerd en in bouwland omgezet; verdwenen er verschillende veedrinkputten en werd op verschillende plaatsen (landbouw)afval gestort.' Sterker nog, een niet gering aantal autochtone agrariërs ervaart de bemoei enis van de natuurbeschermers als een soort huisvredebreuk; het je bemoeien friet zaken die je niks aangaan! 't Is toch ons land! Dit citaat geeft duidelijk de spanning weer tussen natuurbeschermers en agrariërs. Voor de natuurbeschermer is egalisatie 100% verlies, 'ontluistering' zelfs, voorde akkerbouwer is egalisatie een noodzaak. Slechts intensieve besprekingen kunnen tenslotte een goed plan opleveren en dan nog zullen beide groepen wel ontevreden zijn. Overigens is het in sommige kringen vandaag de dag mode om de totale mo derne landbouw maar af te kraken. Het kronkelweggetje, de sikkel, de zeis en de melkbus worden dan geïdealiseerd. Maar de oude verkaveling en de oude werktui gen moeten ook worden verbonden met de moeiten en het verdriet van hen die er de kost mee moesten verdienen, vaak

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 50