zuid-beveland: nu 156 zijn zonder zijn ZLM, z'n landbouw centrum, zijn landbouwkantoren, zijn Banken (waaronder de RABO bank), zijn Waterschapskantoor, zijn dinsdagse beurs, zijn graanhandel en andere agrari sche activiteiten? Zeker Goes zou blijven bestaan als dat allemaal werd weg gehaald, maar het zou toch de 'Parel van Beveland' niet meer zijn! Wij moeten ook aandacht besteden aan een andere 'uitzondering' en dat is Yerse- ke. Vanouds gericht naar 'de zee' met een bevolking die daar - uiteraard de autochtonen - mee vergroeid is. 't Is een opmerkelijk dorp! Alle belangrijke kerk genootschappen hebben er hun 'vesti ging': de N.H. kerk, de R.K. kerk, de Gere formeerde kerk, de Vrij Evangelische kerk, de verschillende afgescheiden gerefor meerde en oud-gereformeerde kerk genootschappen en het Leger des Heils! Het laatste vindt men verder op de Bevelanden alleen in Goes. Mossels, oesters, kreeften, het zijn DE produkten van Yerseke en dat er nogal wat geld mee verdiend kan worden, ziet men vooral aan enkele enorme villa's als men via de Zanddijk uit de richting Kruiningen naar Yerseke gaat. Een bijzonder dorp ook door zijn vele kleine straatjes met klein tot zeer kleine arbeidershuizen, waarvoor nu een sane ringsplan is opgesteld endit plan roept weerstanden op, want een aantal mensen menen dat hiermee het oor spronkelijke karakter wordt aangetast. Zij gaan dus in beroep bij de Kroon! (en Kroonberoepen kunnen een looptijd hebben van vier jaar.) Maar ook hier: wat een armoe is er in die 'aardige, kleine wo ninkjes' geleden. Zij bepaalden inderdaad overigens voor een goed deel het karakter van het 'oude' Yerseke. Een bijzonder dorp, maar geen vreemde eend in de Bevelandse bijt, ai gaat het er tot op de dag van vandaag 'levendiger' toe dan in veeandere Bevelandse dor pen. En natuurlijk blijft het zo dat de echte Yersekenaren: 'Slik an d'r vuroad aen' en dat tekent hen toch tot een ietsje bijzon dere Zuidbevelanders. Het Sloe en de kerncentrale In het Zuid-Beveland van Nu is ook het industriegebied van het voormalige Zuid- Sloe met de kerncentrale nadrukkelijk aanwezig. Na de tweede wereldoorlog werd Zeeland al snel een expulsie gebied en dat maakte nieuwe impulsen nodig. Voor Zuid-Beveland betekende dit de groot-industrie in het gebied 'Vlissingen- Oost'. Hoe kijkt de Zuidbevelander daar tegenaan? Over het algemeen nogal van de rustige kant en daar winden allochtonen zich nogal eens over op. Maar't is wel licht ook

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 52