zuid-beveland: nu 157 een beetje berustend: 'k Zie toch liever een lappeterve dan de Hoegst, mae di mo toch broad op de planke weze.' En in de grote demonstratie bij de kerncentrale dit jaar naar aanleiding van 'Harrisburg' zag men vrijwel geen autochtone Zuidbeve- landers, anders dan als toeschouwer. 'Ze durven niet', werd wel gezegd! Misschien wel een beetje waar, maar ook is waar dat velen denken: 't Za zo'n vaert nie loapen.' Er speelt ook mee de traditionele gezags getrouwheid, in het algemeen geen slechte eigenschap. Maar als gevraagd wordt: 'Moet er een tweede kerncentrale komen?', dan zullen toch ook veel autochtone Zuidbevelanders een beden kelijk gezicht trekken, maar massaal in opstand komen als het toch zou gebeu ren, dat zit er niet in. Het is vooral dit industriegebied geweest dat Zuid-Beveland meetrok in 'de vaart der volkeren' en er daardoor mede voor zorgde dat ook Zuid-Beveland weer wat van z'n oorspronkelijke karakter verloor en meer 'de wereld gelijk' werd. Jammer? Toch wel, maar is het proces omkeer baar? Nee! Ook de Zuidbevelandse kinde ren zitten 's avonds om 7 uur voor de TV en vangen geen 'roenkels' (meikevers) meer tussen licht en donker. De kleine kernen Voor een goed deel wordt het Zuidbeve landse platteland getypeerd door de kleine woonkernen. Problemen te over met de school, de kerk, de winkels, de verenigingen! Maar zijn de mensen er ongelukkig? Leefbaarheid is het tover woord, maar wat betekent dit uiterst subjectieve begrip precies? Vele pagina's zouden nodig zijn om dit begrip uit te werken. Eén aspect van 'leefbaarheid' is in de kleine kern echter aanwezig en dat is 'de menselijke maat'. !n een wereld van vervreemding niet iets om te veronacht zamen. Maar als de school verdwijnt dan is het dorp geworden tot een gehucht, vandaar de strijd voor het behoud van de onderwijsvoorzieningen in de dorpen op Zuid-Beveland. De kleine kernen zijn veel aandacht waard, maar eenvoudig aange dragen oplossingen als 'bouw maar hui zen dan gaat de leefbaarheid omhoog' zijn niet altijd in het belang van de leef baarheid, soms kan het tegendeel het ge val zijn. Geen tweede woningen in de dorpskernen, renovatie en restauratie, allemaal goede zaken, maar als je niet meer gelukkig kunt zijn zonder veel voor zieningen, blijf dan niet in een kleine kern. Het gebied en de mensen Is er nog meer te verhalen over dit gebied en over de mensen? Dat is vooral het ge val als wij gaan kijken naar de onderlinge verschillen die wij in dit sociaal-geogra-

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 53