zuid-beveland: nu 158 fisch homogeen lijkende gebied kunnen constateren. Want zeggen wij op Kapelle niet tegen de aardappel 'petate', is het 5 kilometer verder in Goes niet een 'aerèp- pel' geworden (je woont 'op' Kapelle en 'in' Goes) en is het weer 10 kilometer ver der op Heinkenszand niet geworden tot het wat 'platter' klinkende 'petoate'? En wat te denken van het nog steeds vrij wel 100% 'goed' Roomskatholieke 's- Heerenhoek dat grenst aan het streng Calvinistische Borssele waar men de car navalsgeluiden wel kan horen, maar waar zeer weinigen aanvechting hebben om 'de neus' op te zettenHoe bijzonder is het om te constateren dat Ellewoutsdijk nog een heuse ambachtsheer heeft, die re gelmatig zijn riante huis aldaar bewoont en die ter verhoging van de leefbaarheid nog onlangs een rijtje leuke huisjes liet bouwen. Grappig is ook om te constate ren dat procentueel de meeste PVDA stemmers in de gemeente Borsele te El lewoutsdijk wonen, 't is het enige dorp in 'De Zak' waar de PVDA bij verkiezingen als nummer 1 uit de bus komt. In alle andere dorpen in de zak van Zuid- Beveland zijn de Christelijke partijen vrij wel onbetwist aan de top en toch is El lewoutsdijk zeker niet minder 'platteland' dan bijvoorbeeld 's-Heer Abtskerke, waar de CHU destijds 'extreem' hoog scoorde. De ruimte ontbreekt om uitvoerig te ver halen over Baarsdorp, Waarde, Wol- phaartsdijk, het tot forensendorpen ge worden 'Schrijnskinders' en Kloetinge, Kattendijke (waar immers de 'Kattendiek- se moggen' vandaan komen), Nisse (hoe kreeg men in zo'n klein dorp toch voor elkaar om zo'n geweldig grote en mooie kerk te bouwen), Krabbendijke (kan een dorp nog Calvinistischer zijn?), Kruinin- gen (waar de 'krunigse mart' in agrari sche kring een bepaalde betekenis had/ heeft), Wilhelminadorp (met zijn typische landarbeidershuisjes langs het kanaal), Kapelle en Biezelinge met hun nog steeds enigszins bestaande tegenstellingen 11) en alle andere, even interessante dorpen. Afdalend naar het micro niveau is er nog zeer veel typisch 'Zuidbevelands'. Anders dan anderen? Onderscheiden de Zuidbevelanders zich van de overige Zeeuwen? 't Is niet een voudig dat te bewijzen, maar ook het te gendeel staat niet vast. Toch 'voelt' de Zuidbevelander zich 'anders' dan bij voorbeeld de Zeeuws-Vlaming en ook ze ker anders dan de bewoners van het aan grenzende Walcheren, de Sloedam be staat nog niet zo lang! Maar 'hoe anders'? Wel om met de dichter J.C. van Schagen te spreken: 'Wie hier ter school niet heeft gezeten, kan daar toch het fijne niet van weten.' Maar vast staat dat de autochtone

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 54