OVER BOEKEN 100 jaar van der Have 1879-1979. Uitge geven door het bedrijf zelf. De tekst is van de landbouwjournalist C.F. Roosen- schoon. Redactie en vormgeving zijn verzorgd door twee mensen van het bedrijf: M. de Goffau en G.J. Lepoeter. Er zijn in Zeeland uitstekende gedenk boeken verschenen: van de Z.L.M. (Bouman), van de Wilhelminapolder (Van der Poel), van "De Schelde" (De Kok). In deze rij schaart zich thans het boek over het Van der Have-bedrijf. Bouman heeft zijn taak breed opgevat: naast de Land- bouwmaatschappij heeft hij de Zeeuwse agrarische geschiedenis van anderhalve eeuw beschreven. Van der Poel geeft be halve de geschiedenis van het bedrijf zelf menig doorkijkje naar andere gebieden, maar De Kok heeft zijn taak het breedst opgevat: het bedrijf wordt geplaatst te gen regionale, landelijke en internatio nale aspecten. Het boek van Roosen- schoon is in dit opzicht beperkter van op zet. Het is een bedrijfskroniek en daar door een familiekroniek geworden, waarbij het risico aanwezig is dat men in de val loopt van een te sterke nadruk leg gen op de persoonlijke kundigheden van de directeuren. Allereerst de kwaliteiten van het boek: een vlotte tekst met goede op mensen en bedrijf gerichte illustraties. Lange jaren was het een specifiek Zuid- Bevelands bedrijf gedreven door Zuid- Bevelanders zoals duidelijk blijkt uit de handtekeningen onder een brief van 28 december 1923, gericht aan Mevrouw en Mijnheer Van der Have. Daar tekenen La- vooy, Sandee, Harthoorn, Eversdijk, Slabbekoorn, De Jager, Minnaar, Mol hoek en ga zo maar door. In deze context wordt ook de arbeidssfeer besproken als iets uitzonderlijks. Dat lijkt ons teveel van het goede. Goede arbeidsvoorwaarden horen regel te zijn al ontbrak het daar nog wel eens aan in het Zeeland van die tijd. Interessante gegevens over het bedrijf zelf staan soms enigszins verscholen on der de kleurige prenten van bijvoorbeeld mangelwortels. De eerste wereldoorlog bracht onder de stroom vluchtelingen ook de Antwerpenaar Maurice J. Moerman, die aan het werk ging bij Van der Have. Na de oorlog nam Moerman de vertegenwoordiging in België op zich. "Het verkoopkantoor dat daarvoor te Antwerpen werd gesticht en onder zijn leiding werd geplaatst betekende de eerste stap buiten de Nederlandse gren zen". Dat was dus na 1914-1918. Na 1940- 1945 volgt er weer een mijlpaal door de bouw in 1946 van een noodlaboratorium voor het veredelingswerk in de Frederi- capolder te Rilland. Het kreeg de naam Pedigree naar het suikerbietenras van die naam. "Daar werd een ambitieus en breed opgezet programma in uitvoering genomen. De boomkwekerij werd gro tendeels overgebracht naar de boerderij "Hoeve Stuyvesant" in Baarland." De hoge vlucht van het kweekbedrijf en de indrukwekkende resultaten van het kweekwerk vormen mede de inhoud van de derde periode in de geschiedenis van het bedrijf. De geschiedenis kan worden vergeleken met een mensenleven: ups en downs volgen elkaar op. Groei gaat soms met schokken gepaard. Een bedrijf kan het langer uithouden dan een levensperiode van een mens. Trekken wij de vergelijking door dan staat het bedrijf Van der Have op de middaghoogte van het leven. De his toricus verlangt naar een lijn in het werk waarin ook de banden met de omgeving, de plaats die het bedrijf in het leven van de medewerkers inneemt, alsmede de internationale bindingen en de kwets baarheid daarvan, worden beschreven. Die lijn zit wel in het gedenkboek, maar er ontbreekt die strakheid die een werk als van dr.van der Poel over de Wilhelmina polder kenmerkt. Het werk geeft zelf aan dat er een tijdperk is afgesloten. De kenmerken van een fa miliebedrijf die bij de feestviering van het 100-jarig bestaan nog markant naar voren kwamen, behoren tot een voorbije perio de. Dat het Koninklijk Kweekbedrijf in een oplage van 3000 exemplaren op gene reuze wijze de geschiedenis van het be drijf heeft verspreid, strekt haar tot eer. Tragisch is het dat de auteur kort na het verschijnen overleed. Dat het werk, op deze wijze, tot stand kon komen is mede te danken aan de heren M. de Goffau, G.J. Lepoeter en ir. M.A. Geuze, die de redac tie van de derde periode (1947-1979) op zich heeft genomen. M.P. d. B. Naast dit gedenkboek verscheen het standaardwerk "Plant breeding perspectives" mede ter gelegenheid van het jubileum. Met dit werk heeft Van der Have een belangrijke wetenschappelijke bijdrage geleverd door studies op het gebied van plantenveredeling, geschre ven door geleerden van internationale faam, bijeen te brengen. Dit alles met de bedoeling: opvoering van de wereldvoedselproductie. Mededeling. De Mededelingen Zeeuwsch Genoot schap blijven, in overleg met de redacteur, overstaan tot afl. nr. 5. Getracht zal wor den deze aflevering in de eerste helft van oktober te doen verschijnen.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 56