een dag met weinig nieuws: 8 november 1879 110 van Tak. Hij had het toen niet zo gemak kelijk, schreef Jan Veth. "In het uiteraard wel wat kleinsteedse Middelburg had Tak aanvankelijk niet altoos een gemakkelijke positie. Er waren daar academische tijd genoten gevestigd, die gepromoveerd waren en déarvoor in de schatting van de medeburgers boven hem stonden. Ge leidelijk, zonder inspanning, slaagde Tak er in zulk vooroordeel ten volle te over winnen. De beste begonnen in hem hun gelijke, straks hun meerdere te zien". "Tak is een gentleman, al draagt hij een roode broek", schrijft dezelfde Veth in 1895 aan mr. Samuel Muller, maar van zijn socialistische ideeën merken we in zijn Middelburgse jaren nog weinig. Wel is hij in zijn optreden tolerant, behalve in geval van misdrijven en autoritair optre den. We bemerken dat goed aan zijn ar tikelen in verband met de discussies rond de in 1878 aangenomen anti-socialis tenwetvan Bismarck. De dolle anarchisti sche aanslagen op Wilhelm I, zegt Quack, gaven Bismarck aanleiding om zijn wet ter afwering van socialistische buiten sporigheden door de Rijksdag te doen aannemen. De wet, die met ongewone scherpte werd toegepast, had de bedoe ling de socialisten te treffen, ondanks het feit dat de Duitse sociaal-democraten aan de aanslagen geen schuld hadden. Toch verwijt Tak in dit verband de sociaal-de mocraten hun theorieën, die in staat zijn ook sterkere hoofden in verwarring te brengen. Toen echter het ontwerp van wettegen de socialisten was ingediend en Tak had kennis genomen van de inhoud, reageer de hij volgens Borrie hiertegen zéér krachtig. Zeker behoren de stellingen der sociaal-democraten tot de meest revolu tionaire, aldus Tak, en is het voor iedere regering derhalve zaak in het oog te hou den, dat die stellingen geen handelingen veroorzaken, die de maatschappelijke or de verstoren. Maar daarbij zal het dan ook moeten blijven. "Eene regering, die ver der meent te kunnen gaan en ook het ver kondigen der meeningen verhinderen wil, vergist zich schromenlijk, als ze denkt haar doel daardoor te zullen bereiken, leder geloof- en dat is de sociaal-democ ratie - vindt kracht in verdrukking". Ver drukking lost nooit iets op, dat zag Tak heel goed. Het aantal sociaal-democrati sche stemmen in Duitsland liep op van 550.000 in 1884 tot 1.341.580 in 1890. De anti-socialisten-wet bereikte het tegen deel van hetgeen zij beoogde. Zij werd in 1890 niet meer verlengd en verviel dus vanzelf. Tak begon zijn buitenlands overzicht op 8 november 1879 aldus: "Gisteren werd geseind, dat prins Bismarck erger was, heden dat hij wel lijdt aan een hevige aanval van jicht in het heupgewricht, maar dat zijn toestand geen onrust baart. Het is niet te verwonderen, dat deze be- 5 en 6. De Noordstraat te Domburg 1880 en 1890. De foto van 1880 is van Henri de Pouw te Delft; afgezien van de figuren op de voorgrond is het een beeld dat van de 18e eeuw kon dateren. De foto van C.W. Bauer te Middelburg van 1890, van de andere zijde genomen, toont de opkomst van de badplaats. Links hotel-restaurant Villa Marina (later: de l'Europe), op de achtergrond de Villa Carmen Sylva.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 6