een dag met weinig nieuws: 8 november 1879 111 richten het publiek van gansch Europa belang inboezemen. Aan zijn persoon zijn verwachtingen vastgeknoopt betreffende haast alle rijken van Europa. Het Oosten- rijksch-Duitsche verbond, dat nog steeds met zijne terecht often onrechte vermoe de gevolgen en bedoelingen een onder werp van bespreking in gansch Europa uitmaakt, is zijne schepping en, zoo al niet het verbond zelf, zou toch menige acces soire bepaling daarvan met den schepper kunnen vallen. De ongerustheid schijnt echter voorbarig, want vallen als een ge woon minister, die weer opstaat als par ticulier met pensioen, kan de Duitsche kanselier niet, en de jicht is eene kwaal waarmede men oud wordt. Het zal dus waarschijnlijk voorloopig nog niet nodig zijn te zoeken naar een opvolger met ster ke hand, die Von Bismarck's nalaten schap zal aanvaarden". De geestigheid van Taks opmerkingen hadden niet het gevolg dat zijn objectivi teit er onder leed en zijn overzichten zijn dan ook, om Borrie met zijn boek over Tak nogmaalste citeren, een afspiegeling van de vooruitstrevende en tolerante traditie van de Middelburgsche Courant. Borrie schetst het als een verlicht liberalisme waarin Tak zich toen best kon vinden. Het toenmalige kabinet van de jonge liberaal Kappeyne van de Copello had in de Mid delburger een goede pers. Het kabinet viel in 1879 doordat de kanaalwet van Tak van Poortvliet in de Tweede Kamer werd verworpen. Het schrikbeeld van het socialisme Zelfs bij Tak merkt men toch een tegenzin jegens het socialisme, dat hij kort voor de eeuwwende volledig zal omhelzen. De woorden socialisme, socialisten, sociaal democraten komen in de kranten van die tijd steeds veelvuldiger voor, veelal in negatieve zin. Het sociale vraagstuk dient zich steeds hardnekkiger aan. De krant van 8 november meldt onder de Ge mengde Berichten het volgende: "In Westfalen heeft zich eene vereeniging gevormd, die zich ten doel stelt de ar moede van de aarde te doen verdwijnen. De theorie der deelnemers - die geen so cialisten zijn - is, dat de behoeften van de mensch zoozeer zijn vermeerderd in de laatste jaren, dat artikelen van weelde thans reeds voor de armste klassen als behoeften worden aangezien. Men kan het leven in stand houden, beweren zij, en zich eenige gemak verschaffen tegen zeer kleine uitgaven, door eenvoudig ter zijde te stellen al wat overbodig is". De tus senvoeging: die geen socialisten zijn, is voor hen beslist negatief bedoeld. Iemand socialisme in de schoenen schui ven, was zoveel als hem in kwaad daglicht stellen. Dat bemerken wij uit berichten over de verkiezing van kandidaten voor de provinciale staten. In juni 1879 verklaart het clericale blad "Het Zuiden" voor het lidmaatschap van Van Teijlingen de voorkeur te hebben bo ven G.N. de Stoppelaar. Mr. de Stop pelaar en zijn echtgenote stonden in Mid delburg van die dagen als weldoeners bekend. Hij was gemeentesecretaris van de stad en maakte deel uit van talrijke besturen, maar blijkbaar geen trouw kerkganger. Met de heiliging van de zon-

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 7