een dag met weinig nieuws: 8 november 1879 112 dag was het bij hem maar zo-zo gesteld, althans dat maken wij op uit de krant van 18 juni 1879. Van Teijlingen daarentegen was een trouw kerkganger. Door "Het Zuiden" wordt de Stoppelaar ten laste gelegd dat hij door zijn houding een voorbereider van het socialisme is. De Middelburgsche Courant van 18 juni 1879:"Verbazender mededeeling, durven wij veronderstellen, heeft de geachte se cretaris onze gemeente nog nooit ont vangen. Toch is het zoo. Dewijl hij, onder zijne vele bemoeiïngen voor het alge meen belang, ook aan de nuttige vereeni- ging "Uit het volk - voor het volk" zijne krachten gewijd, en medegewerkt heeft om aan de mannen en vrouwen uit den handwerkstand op hun eenige vrijen dag, den Zondag, door concerten, voordrach ten, optochten, toneel-voorstellingen enz. eenig schuldeloos en veredelend ge not te bezorgen, - daarom is hij de weg bereider van het socialisme, met wat daar verder van akelige "ismen" mede sa menhangt"! Een ander, belangrijker "incident" was er naar aanleiding van de verkiezing voor de gemeenteraad in de zomer van 1881, waarbij de Middelburgsche Courant van 18 juli in haar openingsartikel meedeelde ongaarne te zien dat De Witt Hamer ver kozen werd tot lid van de raad. Mr. M. Jacques de Witt Hamer was na de ophef fing van de rechtbank in Goes in 1879 naar Middelburg verhuisd. Hij behoorde tot de linkervleugel van de liberalen, later tot de vrijzinnig-democraten, trad op voor werkliedenverenigingen en had sym pathie voor het socialisme. Om twee re denen wenste de krant De Witt Hamer niet. De eerste reden was een drogreden nl. het rechtskundig element was al vol doende in de raad vertegenwoordigd. De tweede was een politieke reden; vanwe ge zijn sociaal-democratische gevoelens zou hij in de raad geïsoleerd komen te staan. Buiten de raad zou hij veel beter propaganda voor zijn gevoelens kunnen maken. In twee ironisch getinte ingezonden brie ven slaat De Witt Hamer in de krant van 22 en van 23 juli terug. "Ik mag niet veron derstellen dat gij, die de vaan der politieke moraliteit zoo hoog houdt, alleen als kiesmanoevre den kiezers hebt willen wijsmaken, dat ik een sociaal-democraat ben". Dat is hij niet. Wat hij dan wel is, heeft de krant in 1875 zelf omschreven bij haar aanbeveling van De Witt Hamer voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Hij eindigt aldus: "maar waar de redactie van een orgaan der liberale partij, dat, ofschoon slechts een provinciaal blad, met zooveel talent geredigeerd wordt, dat het ook de aandacht buiten de provincie in hooge mate wekt, dergelijke ketterijen 7, 8 en 9. Kinderen van deftige familie, geportretteerd door C.W. Bauer. Op etiket achterzijde wordt een medaille 1877 afgebeeld met adres van Bauer: St. Jansstraat H 202 te Middelburg "Vergrootingen van elk portret". Vrouw met kind, juni 1887, foto van J.C. Reesinck teZutphen "Het cliché blijft voor nabestelling bewaard", daarnaast afbeelding uit "Der Bazar, lllustrirte Damen-Zeitung", 1 juli 1885"

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 8