een dag met weinig nieuws: 8 november 1879 113 verkondigt, meen ik daartegen te moeten opkomen. Ik constateer hier alleen het feit, en verklaar mij bereid, wanneer bij de inwoners van Middelburg dezen winter genoeg belangstelling mocht blijken te bestaan, om over dit onderwerp meer te hooren, eenige voordrachten over so ciaal-democratie, katheder-socialisme en de richting van de "Vragen des Tijds" te houden. Het komt mij toch voor dat het wenschelijk is, datdiep ingewortelde dwaalbegrippen door woord en schrift zoveel mogelijk worden bestreden". Hoewel De Witt Hamer dicht bij het so cialisme stond, is hij er buiten gebleven tot grote teleurstelling van Wibaut. Tak heeft ook lang gewacht om toe te treden, pas in 1899 werd hij lid van de SDAP. In zijn "Kroniek" - het bekende cultureel- sociale tijdschrift - heeft hijzelf in een aantal artikelen belangrijke conflicten tussen kapitaal en arbeid behandeld, waarbij hij het accent legde op de uitbui tingen van de arbeiders. "Onze hedendaagsche maatschappij had het gisteren in de Goesche schouw burgzaal kwaad te verduren", aldus de aanhef van een verslag van het Bijvoegsel van de Middelburgsche Courant van 26 februari 1881Het verslag vervolgt: "Een welsprekend man, de heer F. Domela Nieuwenhuis sprak beschuldigingen te gen haar uit, zoo zwaar, dat alleen on middellijke vernietiging het vonnis zou kunnen zijn, indien de gronden gaaf wer den aangenomen. Het socialisme was het onderwerp zijner lezing; het socialisme door weinigen gekend, door velen ver oordeeld. En omdat de nieuwe leer voort spruit uit de kwalen der maatschappij, vormde eene critiek dier maatschappij het eerste deel der voordracht". Domela Nieuwenhuis hield in den lande gloedvolle betogen waarbij hij geen blad voor de mond nam. Het tweede deel van zijn voordracht te Goes, aldus het verslag was de "blijde boodschap eener nieuwe maatschappelijke orde". Nieuwenhuis hield zijn toehoorders voor: "Onderzoekt dus het socialisme, bestudeert het. Het doet een aanval op de hersenen der menschen, welke het wil veroveren, en daartegen zal geen verzet baten, noch van beurs, noch van troon, noch van altaar. Het volk gaat denken en als het ontwaakt, is het doodsuur geslagen van het kapita lisme. Verwezenlijkt zal dan zijn wat de Grieksche wijsgeer noemde: "een waar dig en gelukkig leven voor allen". Om te eindigen met het verslag: "En wie ging luisteren om te weten te komen wat eigenlijk socialisme is, dien moet het ge duizeld hebben van het zelfbewuste ge zag, waarmede - waarschijnlijk door ge brek aan tijd tot motiveeren - eene maat schappelijke orde werd omvergeworpen, welke hij vóór gisterenavond in hoofdza ken nog voor noodzakelijk had gehou den". Domela Nieuwenhuis had twee maanden na zijn afscheid als dominee in september 1879 met een rede de stoot tot de oprichting van een Sociaal-Democ ratische Vereeniging in zijn woonplaats Den Haag gegeven. Al spoedig raakte hij alom in den lande bekend. Multatuli We mogen rustig aannemen, dat de voordrachten van Domela Nieuwenhuis niet aangehoord werden door de arbei ders voor wie ze in de eerste plaats be doeld waren. Hetzelfde gold voor de spreekbeurten van Multatuli in Zeeland. "Dat er onder de arbeiders vóór de laatste jaren van de eeuw belangstelling voor Multatuli zou hebben bestaan is daarom onwaarschijnlijk, omdat zij volkomen buiten elke vorm van cultuur stonden, niet of nauwelijks lezen of schrijven kon den en op geen enkele wijze in de gele genheid waren zich met de ideeën van Multatuli vertrouwd te maken", aldus Meertens. Van 1878 tot en met 1881 zien we Multatuli regelmatig lezingen in Zee land houden. Die lezingen tobden de schrijver af, maar zij waren noodzakelijk omdat zijn boeken nauwelijks iets op brachten. De Middelburgsche Courant versloeg getrouw de voordrachten van Multatuli. Op 29 januari 1881 zelfs op deze wijze: "Ondanks den dikken mist, die het licht der gaslantaarns onderschepte, waar mede dames en heeren anders de tot

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 9