hendrik brouwer of het leven van een middelburgs regent rond 1800 179 te Middelburg. Zijn vrouw overleefde hem nog een twaalftal jaren, zij stierf op 76-jarige leeftijd te Amsterdam (28 maart 1 849). Brouwer had een bijzondere belang stelling voor de (familie)historie. Dit moge blijken uit de geschriften die hij samenstelde, te weten een soort ency clopedie betreffende de Middelburgse en Zeeuwse geschiedenis („Olipodrigo van singuliere en intressante aantee- keningenmeest betrekkelijk de Provincie van Zeeland en wel in 't bij zonder de Stad Middelburg") en een uitgebreid geslachtsregister („Journaal van de Familie van Brouwer") (2). In dit laatste vinden we een chrono logisch overzicht van de historie van de familie Brouwer en aanverwante ge slachten. Hendrik Brouwer heeft dit manuscript verlucht met fraaie tekenin gen. Bovendien gaat hij soms wat nader in op gebeurtenissen die hem persoon lijk raken en maakt daarvan dagboek achtige notities. Omdat naar ons idee deze bijzonder heden een aardig tijdsbeeld vormen geven we hieronder een aantal frag menten, in de spelling van het oor spronkelijke manuscript, weer (3). We geven nu het woord aan Hendrik Brouwer zelf. 2. Fragmenten uit het „Journaal van de Familie van Brouwer". A°. 1795. Februarij 6. Vrijdag. Na- demiddag nam alhier de Bataafse Vrij heid een begin door het binnen mar- cheeren van eene bezetting France Troupen, ingevolge de zogenaamde Capitulatie gesloten te Breskens met de Generaal Michaud. Schoon deeze Pu- blique gebeurtenis valt buiten het be stek van een Geslagt Boek, wilde ik er melding van maken, als eene gele- gentheid om aan de Posteriteit be kent te doen zijn de Sentimenten van onse naastbestaandens, zo wel van Moeders, als van Vaders zijde; waar van ik tot roem zeggen kan, dat Hunne Politique Denkenswijse onbesmet ge bleven is van de ingevoerde helsche Verligting en Zedekunde, waar over zelfs den Satan glimplacht. Dank zij de Hemel voor zijn gunstige bewaring. Pagina's uit „ms. Brouwer".

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 11