nieuwe inrichtingsschets voor het grevelingenmeer, een papieren tijger 186 REKREATIEBUNGAtOWS Oi TE KOOP l Aqua Delta te Bruinisse men was in het algemeen niet ontevre den het was een hele verbetering ten op zichte van de oude schets. Speciale aan dacht vroeg men voor de fasering van de recreatieve ontwikkeling: "een strak be leid van de overheden is nodig om te voorkomen dat overhaaste "wildgroei" zal plaatsvinden". Met de reacties en inspraakresultaten werd de NIS vervolgens naar Den Haag gestuurd. Regeringsbeslissing De toenmalige regering stelde in mei 1977 de Grevelingenschets vast, met in- achtname van de reacties en inspraakre sultaten. Wel plaatste zij enige kantteke ningen bij de schets, voornamelijk ten gevolge van inspraakreacties. Over de verblijfsrecreatie in Zeeland zei de regering (citaat brief minister van C.R.M. d.d. 23-9-77): "De NIS stelt het aantal tot 1985 te creë ren slaapplaatsen aan de zuid-oever van het Grevelingenbekken op 14.000 aan land en 5.200 op de boot, tesamen 19.200 slaapplaatsen. Het streekplan Schouwen-Duiveland stelt dit aantal voor 1990 op 30.000, de ge meentelijke plannen reiken tot 32.600. Bovendien stelt het provinciaal bestuur van Zeeland voor, verblijfsrecreatieve voorzieningen te realiseren op de plaat sen waar de NIS dat voor de middellange termijn ongewenst acht. Het betreft hier binnendijkse accomodatie bij Bruinisse en Zonnemaire. De regering ziet geen aanleiding voor de middellange termijn af te wijken van het aantal slaapplaatsen dat de NIS daarvoor aangeeft voor de Zeeuwse oever en de verdeling daarvan over de deelgebieden. Dit betekent met name, dat tot 1985 een omvangrijker ontwikkeling in de deelgebieden Bruinis se en Zonnemaire dan voorgesteld in de NIS wordt afgewezen. De regering wil daarbij bovendien de na druk op leggen, dat een geleidelijke ont wikkeling van de verblijfsaccomodatie te land en de jachthavens gewenst is, als- medeeen evenwichtige spreiding overde locaties die de NIS aangeeft. De in de NIS aangegeven fasering is daarbij als richt lijn te hanteren. Daardoor wordt het mo gelijk eerst enige ervaring op te doen met de ontwikkeling van de recreatie langs de zuidzijde van het Grevelingenbekken". Afsluitend merkte de minister van C.R.M. namens de regering op, dat: "de Minis terraad de NIS voor het overige ongewij zigd heeft vastgesteld. Op grond van deze beslissing zal de Schets tot richtsnoer dienen voor het beleid van de rijksover heid inzake de ruimtelijke inrichting van het Grevelingenbekken"! Al met al een besluit, dat aan duidelijk heid weinig te wensen overlaat. Te verwachten was, dat de rijksoverheid zou zorgen dat het in de NIS neergelegde beleid tot uiting zou komen in de stel- (Foto H. J. van Oosten) lingname van die overheid en dat een en ander ook in de diverse adviesorganen, zoals Rijks Planologische Commissie en de provinciale planologische commis sies, zou worden gehoord. Dat bijvoor beeld de inspecteur ruimtelijke ordening van zijn bevoegdheden gebruik zou ma ken wanneer van de lijnen van de NIS zou worden afgeweken. Of detoen lopendeformatieperikelen een rol hebben gespeeld, of de onderlinge coördinatie van de verschillende rijkshe ren niet optimaal was (is), of dat C.R.M. onvoldoende follow-up aan de NIS heeft gegeven en heeft nagelaten met de ande re betrokken ministeries van Landbouw, Financiën en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening goede vervolg afspraken te maken, is niet duidelijk. Duidelijk is wel, dat weinig te merken is geweest van de consequenties van het aanvaarden van de NIS als richtlijn door de regering. Deze passieve houding heeft mede het planologisch deficit van de NIS bepaald. recreatieve ontwikkeling Hoe ontwikkelde de verblijfsrecreatie zich inmiddels langs het Grevelingenbekken? Op Goeree-Overflakkee is vrijwel geen activiteit te bespeuren en loopt men keu rig in de pas met de NIS. Ook nu nog is een duidelijke terughoudendheid aanwe zig. Op Schouwen-Duiveland ligt dit an ders. Het streekplan voor Schouwen-

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 18