Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Redactie: mr. J. A. Lantsheer Redactieadres, tevens adres van het secretariaat van het Genootschap: Abdij 9, Middelburg. LEZINGENPROGRAMMA 1979-1980 Het programma werd reeds aan de leden rondgezonden, waarbij als datum voor het Kerstconcert van de Werkgroep Muziek dinsdag 25 december werd opgegeven. Dit moet echter zijn zondag 23 december. In verband met de verschijningsdatum van dit nummer van het Zeeuws Tijdschrift zijn de eerste lezingen thans niet opgenomen. Vrijdag 26 oktober 1979 Lezing prof. dr. M. de Jonge, hoogleraar in de uitlegkunde van het Nieuwe Testament in Leiden over „Nieuwere inzichten in het Evangelie van Johannes". De spreker verzoekt de aanwezigen een bij bel bij zich te hebben. Abdij 11, Middelburg; aanvang 20.00 uur. Zaterdag 3 november 1979: Werkgroep Muziek. Concert in Zeeuws Museum, Barok en Ro coco; Ruud Kerkhove-Van der Weele - or gel, Dick Boon - traverso, Marinus Hille- brand - cello en Titia Dijkstra - mezzo-so praan. Zeeuws Museum, Middelburg; aanvang 20.00 uur. Vrijdag 9 november 1979: Werkgroep Historie en Archeologie. Lezing P. W. Sijnke over „De archieven als bron voor het historisch onderzoek"(2e le zing De historicus en zijn bronnen). Verto ning archieffilm. Zeeuws Museum, Middelburg; aanvang 20.00 uur. Tijdens de koffiepauze in Rijksarchief be zichtiging van de tentoonstelling in kader van internationale archiefweek. Dinsdag 13 november 1979: Natuurkundig Gezelschap Middelburg. Lezing prof. dr. ir. S. Dadelaar, Physisch La boratorium R.U. Utrecht over „Omzetting zonneenergie in electrische energie". De Schakel, Bachtensteene 14, Middelburg; aanvang 20.00 uur. Zaterdag 1 december 1979: Werkgroep Muziek. Concert in Lutherse Kerk. Josef Sluys, organist kathedraal te Brussel en Greta de Reijghere, sopraan. Lutherse Kerk, Middelburg; aanvang 20.00 uur. Donderdag 13 december 1979: Werkgroep Historie en Archeologie. Lezing dr. P. J. Monté en L. A. DeWitte over „De film als historisch document (3e le zing De historicus en zijn bronnen). Filmzaal Provinciale Griffie Middelburg; aanvang 20.30 uur. Maandag 17 december 1979: Lezing ir. H. Klarenbeek te Aalsmeer over „De wederopbouw van Middelburg; een te rugblik". Abdij 11, Middelburg; aanvang 20.00 uur. Zondag 23 december 1979 Werkgroep Muziek. Kerstconcert. Muziek van Francois Coupe- rin. Leendert de Broekert - orgel, J os Verpoor ten - clavecimbel, Ferenc Hutyra - traverso. Lutherse Kerk, Middelburg; aanvang 16.00 uur. Maandag 14 januari 1980: Lezing H. M. Pot, loods te Vlissingen over „Het Nederlandse Loodswezen". Abdij 11, Middelburg; aanvang 20.00 uur. Vrijdag 23 januari 1980: Juridische Werkgroep. Lezing mr. T. Koopmans, raadsheer Hof van Justitie Europese Gemeenschappen te Luxemburg, oud-hoogleraar staats- en admi nistratief recht te Leiden over „De admini stratieve rechter en het beleid". Abdij 11, Middelburg; aanvang 20.00 uur. Vrijdag 22 februari 1980: Natuurkundig Gezelschap. Lezing prof. dr. W. van Gooi, hoogleraar R.U. Utrecht over „Zin en onzin in het ener gievraagstuk". Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat, Mid delburg; aanvang 20.00 uur. Donderdag 13 maart 1980: Juridische Werkgroep. Lezing prof. mr. P. van Schilfgaarde, hoogle raar R.U. Groningen over „Misbruik van rechtspersoonlij kheid". Abdij 11, Middelburg; aanvang 20.00 uur. VERSLAG VAN DE RIJKSARCHI VARIS OVER HET DOOR HEM IN 1978 GEVOERDE BEHEER OVER DE „ZELANDIA ILLUSTRATA" Inleiding De Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bracht op 24 maart 1977 een preadvies uit over het beheer van de hi- storisch-topografische atlas van dit Genoot schap. Daarop besloot de ledenvergadering van het Zeeuwsch Genootschap op 6 de cember 1977, de aanbeveling van de werk groep volgend, die atlas, in de wandeling be kend als Zelandia Illustrata, aan het rijksar chief in Zeeland in bruikleen te geven. Beide partijen ondertekenden op 23 januari 1978 de overeenkomst dien aangaande, waaraan een nadere overeenkomst betreffende het beheer is toegevoegd. De atlas, te weten de vier in de catalogus-Un- ger beschreven afdelingen en de latere aan winsten met de bijbehorende catalogus op kaarten, werd op grond daarvan uit het Zeeuws Museum overgebracht en met de verzameling manuscript-kaarten herenigd, die in 1914 om thans onduidelijke redenen van de rest afgescheiden en als bruikleen ge voegd was bij de kaartenverzameling van het rijksarchief. Van de hand van de charter meester drs. R. L. Koops verscheen in het Zeeuws Tijdschrift een schets van de weder waardigheden van de atlas. Deze schets kan als uitgangspunt dienen bij een meer uitge werkte studie over samenstelling, betekenis van vroegere en huidige eigenaren en grote wetenschappelijke waarde van deze collec tie1). Thans reeds kan geconstateerd wor den dat zij in het rijksarchief uitnemend op haar plaats is. Doordat de atlas van het genootschap nu onder hetzelfde beheer staat als die van het rijksarchief, welke laatste op historisch kaartmateriaal gespecialiseerd is, kan ten aanzien van beide collecties een onderling goed afgestemd acquisitiebeleid gevoerd worden. Het wekt voldoening dat het ge nootschap daar belangrijk toe heeft bijge dragen onder meer door instelling van een acquisitiecommissie. Eigenlijk voortdurend, maar in de laatste tijd in toenemende mate wordt in het kader van historisch onderzoek in het rijksarchief en voor tentoonstellingen daarbinnen en - R. L. Koops: De Zelandia Illustrata in het rijks archief in Zeeland, Zeeuws Tijdschrift 1978, blz. 124-126.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 26