mededelingen 195 buiten een beroep op de historisch-topogra- fische atlas gedaan. Het mogelijke is gedaan om die belangstelling op te vangen. Wat het personeel betreft, leverde dat geen noe menswaardige problemen op. De realisatie van materiële voorzieningen is slechts op wat langer termijn mogelijk, maar ook in dit opzicht zijn belangrijke vorderingen ge maakt. Op de aangestipte aspecten van materiële verzorging, gebruik en uitbreiding van de verzameling zal hieronder uitvoeriger wor den ingegaan. Materiële verzorging De atlas is in een der depots van het rijksar chief ondergebracht. De aanwezige klimaat- beheersingsapparatuur zorgt voor perma nente ventilatie en constante temperatuur en vochtigheidsgraad van de lucht. De pren ten waren als regel opgezet op vellen ivoor karton van uniforme grootte, meer dan één per vel als dat zo uitkwam en zonder verdere bescherming. De berging in volgepakte kar tonnen dozen is vervangen door een sprei ding over 46 grote tekeningladenkasten, door het Rijk aangeschaft. De prentbrief kaarten, ongeveer 3500 in getal, die voor een aanzienlijk deel met 8-16 op grote vellen pa pier waren opgeplakt, zijn stuk voor stuk op kaarten van zuurvrij karton opgezet en, to pografisch gerangschikt, in een tiental nieu we stalen kaartenbakken geborgen. Met het Algemeen Rijksarchief in Den Haag is overeengekomen dat alle prenten daar gefotografeerd zullen worden. Aan de genen die de atlas willen raadplegen zullen in eerste instantie afdrukken van die foto's worden voorgelegd teneinde de originelen zoveel mogelijk te sparen. Op bestelling kunnen afdrukken van de in Den Haag be rustende negatieven geleverd worden. Het fotograferen van de verzameling bleek zo veel tijd te vergen dat, ondanks alle verleen de medewerking, in het verslagjaar nog slechts een deel gereed kwam, namelijk de portretten en personalia en de helft van de afdeling historie en leven. Gebruik Nadat de atlas in de daarvoor bestemde kas ten was opgeborgen, werden „Richtlijnen voor het gebruik" vastgesteld. Een afdruk daarvan wordt aan ieder uitgereikt die zich op de studiezaal van het rijksarchief aan meldt voor raadpleging of die mondeling dan wel schriftelijk om fotoreprodukties verzoekt. Betrokkenen dienen zich vooraf door ondertekening van een aangehecht for mulier met de voorwaarden accoord te ver klaren. Het aantal ingevulde formulieren be droeg 6, alle afkomstig van buiten Middel burg woonachtige personen. Aanvragen van reprodukties hadden in drie gevallen betrekking op illustratiemateriaal voor publikaties: de encyclopedia „Inven tors and discoverers"; J. ter Haar: Geschie denis van de Lage Landen; J. P. van den Broecke: Middeleeuwse kastelen in Zee land. Voorts werden tweemaal reprodukties ver strekt voor universitaire scripties en een maal voor een andere studie. Voor het zelf fotograferen van prentbriefkaarten werd eenmaal vergunning verleend. Vermelding verdient ook de aanvrage van een afbeel ding van de niet meer bestaande St. Pieters kerk te Middelburg door het Peutjutfonds te Bloemendaal. Dit fonds liet in de Wan- delkerk een gedenkplaat aanbrengen voor een Atjehse gezant, Abdoel Hamid, te Mid delburg overleden in 1602. Verdere inlichtingen uit de atlas werden 2 maal schriftelijk en 25 maal mondeling ver strekt. In het kader van het tentoonstellingspro gramma van het rijksarchief werd bijzonde re aandacht gewijd aan het bruikleen van de atlas. Om hieraan bekendheid te geven, wer den twee tentoonstellingen geheel of nage- noeg geheel uit de nieuw verworven verza meling samengesteld: Aangenaame gezichten uit de Zelandia Illu- strata", van 28 maart t/m 15 april (verlengd tot 20 mei) 1978; aantal inschrijvingen in het bezoekersregister 554; „Middelburg de welgelegen stad", van 15 de cember 1978 t/m 13 januari 1979; aantal dito gedurende het verslagjaar 221. Ook werden prenten uitgeleend voor twee tentoonstellingen buiten het archiefge bouw: „Zeven in één klap", in het Fries Museum te Leeuwarden en het Provinciaal Museum te 's-Hertogenbosch (De afspraken dien aan gaande dateren van voor de inbruikleenge- ving aan het rijksarchief); „150 jaar veerdiensten op de Westerschelde" in het Abdijcomplex te Middelburg. Aanwinsten Alle hier vermelde aanwinsten zijn door aankoop, schenking of anderszins het eigen dom van het Zeeuwsch Genootschap ge worden. 1. 6 Gedrukte afbeeldingen van penteke ningen van Veere door Pieter J. van Dokkum, uit de serie „Mooi Veere", 1976. Geschenk van drs. J. H. Kluiver te Mid delburg. 2. 63 prentbriefkaarten. Aangekocht. 3. Gegraveerd portret van Margaretha San-

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 27