mededelingen 196 tijn, 1726-1805, weduwe vanjohan Cor nells Lampsins (1780). Aangekocht. 4. Visscher - Romankaart van Zeeland, cir ca 1665. Facsimile-uitgave van de 9-deli- ge kaart in de historisch-topografische atlas (cat. I, no. 95), tezamen met facsi mile van het Speculum Zelandiae door N. Visscher, berustend in de Koninklij ke Bibliotheek te 's-Gravenhage. Ge drukt. 1973 (losbladig). Verworven door de Werkgroep Histo rie en Archeologie. 5. 25 prentbriefkaarten, circa 1900-circa 1920. Verworven als no. 4. 6. Afbeeldingen in Bulletin van de Werk groep Historie en Archeologie, 1978, afl. 28. Verworven als no. 4. 7. Kleurenfoto van het orgel in de Her vormde kerk te Tholen, 1978. Verworven als no. 4. IN 1978 ONTVANGEN UITGAVEN ZUSTERVERENIGINGEN IN ZEE LAND Mededelingen van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen; Mededelingenblad van Stad en Lande van Schouwen-Duiveland; Mededelingen van Heemkundige Kring Sas van Gent; De Spuye, mededelingenblad van de Heem kundige Kring De Bevelanden; Kroniek van het land van de Zeemeermin, 3e jaargang; Historisch Jaarboek voor Zuid- en Noord- Beveland no. 4; Bijdragen tot de Geschiedenis van West- Zeeuws-Vlaanderen no. 6. EXCURSIE OP WALCHEREN Voor de excursie, die ditmaal steden en dor pen van Walcheren als doel had, bestond een overweldigende belangstelling. Niet minder dan 142 deelnemers verzamelden zich 15 september 's morgens in de Nieuwe Kerk te Middelburg, waar de heer M. P. de Bruin een uiteenzetting gaf over de geschie denis van de Abdijgebouwen. Vervolgens begaven de deelnemers zich via Abdijplein, Spanjaardstraat en Singelstraat naar de Oost- kerk, waar de organist Freek de Keizer een demonstratie gaf van het rijke klank-kleu renpalet van het De Rijckere-orgel, toege licht door de adjunct-secretaris. De lunch had plaats in het historische kasteel Ter Hooge, dat thans als hotellerie in gebruik is. Daarna volgde een rondrit over Walcheren langs fraaie binnenwegen en dorpen en over de befaamde Westkappelse zeedijk. In Ga- pinge werd de Hervormde Kerk bezichtigd, de enige nog in oorspronkelijke staat verke rende dorpskerk van Walcheren. Het be stuur wekte de leden op, deel te nemen aan een collecte voor de restauratie van het waar devolle orgel (van oorsprong een 18e-eeuws huisorgel van de Middelburgse stadsorgel- maker Ludovicus de Backer). Deze restaura tie is voor de kleine Hervormde Gemeente een grote financiële inspanning. De collecte bracht niet minder dan f711,66 op, een be wijs dat het Genootschap tot meer in staat en bereid is dan een beschrijving te leveren in het Archief. De Kerkvoogdij van de Her vormde Gemeente te Gapinge heeft ons be stuur verzocht haar hartelijke dank over te brengen aan de deelnemers aan de excursie voor hun belangrijke financiële bijdrage. (Voor eventuele verdere giften staat het gi ronummer van het Genootschap (2830145) open). De excursie werd besloten met een bezoek aan de expositie „Er onder en er op" van de Stichting Delta Cultureel in de Grote Kerk te Veere. Een woord van dank is op zijn plaats aan de heren A. J. Beenhakker, J. L. van Leeuwen en J. Wagenvoort, die bij de rondrit zorgden voor een deskundig com mentaar bij alle bezienswaardigheden. ORGEL OOSTKERK Wellicht zijn er deelnemers aan de excursie die wat meer willen weten over het orgel in de Oostkerk te Middelburg. Wij wijzen hen op het bestaan van de grammofoonplaat Historische Orgels in Zeeland I, die een uit voerige klankdocumentatie en beschrijving van dit orgel bevat. Daarnaast opnamen van de orgels in de Lutherse en Engelse Kerk te Middelburg en de Hervormde Kerken te Meliskerke en Baarland. De plaat kan war den besteld door storting van f 25,50 op giro 3876547 t.n.v. Penningmeester Werkgroep Muziek, Hammarskjöldlaan 23 te Middel- burg. NEHALENNIA Inmiddels verschenen twee nieuwe aflverin- gen van „Nehalennia" het orgaan van de Werkgroep Historie en Archeologie en de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonder zoek. Aflevering 32 bevat een artikel van de heerj. P. B. Zuurdeeg over het ontstaan, ge biedsuitbreiding en grondverliezen van Scherpenisse, een bijdrage van mr. W. Ver maas over het rechtskarakter van de Unie van Utrecht en monumentennieuws. De Zeeuwse Vereniging voor Dialectonder zoek verzorgde de beantwoording van de vragenlijst, enige boekbesprekingen en en kele bijdragen in oorspronkelijk dialect. Afl vering 33 bevat het tweede artikel van de heer Zuurdeeg over Scherpenisse, een bij drage van de heer P. W. Sijnke over het huis „De Morinne", een oude apotheek te Mid delburg en monumentennieuws. Het num mer staat verder in het teken van het 50-jarig jubileum van de Vereniging voor dialecton derzoek en het derde lustrum van de Werk groep Historie en Archeologie. Degenen die belangstelling hebben voor het werk van de Vereniging en de Werkgroep kunnen zich aanmelden als lid/abonnee van een of beide bij de penningmeester de heer B. Oele, Vroonlandseweg 3b, Kapelle. De contributie bedraagt in beide gevallen f 12,50 of bij gecombineerd lidmaatschap f 13,50.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 28