zeeuwen buiten zeeland: dr. ir. f. p. mesu 174 moeilijke tijd. Hij beschrijft zelf in zijn weergave toestanden die wij hoogstens uit enigerlei overlevering of korte verwij zingen - een enkeling uit studie - zullen kennen, doch die heden ten dage ons welhaast ondenkbaar voorkomen. Zo werden arbeiders met de trein vanuit Oldebroek aangevoerd. Zij stapten mid den op de baan tussen de stations De- demsvaart en Staphorst uit en liepen vandaar vele kilometers naar hun werk. Enkele jaren later kwamen Amsterdam mers die in een kamp bij Rouveen werden gehuisvest. De kampen moesten gere geld vanwege het ongedierte uitgezwa- veld worden en de arbeiders bleven zo lang met behoud van loon, dat wel, thuis. Later werden meer kampen gebouwd en kwamen uit de vier grote steden elk rond 500 man plus enige duizenden Emmer- en plaatselijke werkelozen. Na scholing en selektie waren het in het algemeen goede werkkrachten en in te genstelling tot wat men zou menen werkten de grote-stads-werklozen sneller dan de gewone dorps-werklozen. Doch wel was één van de voorkomende moei lijkheden b.v. dat de Arbeidsbureau's vaak die mensen voor tewerkstelling aanwezen waarmee zij zelf de meeste moeilijkheden hadden. Spontane stakin gen naast goed werken, relletjes, hand tastelijkheden, klachten over het kamp eten, (een slechte kok) e.d. begeleidden de massa's organisatorisch en admini stratief werk. Den Haag trachtte druk uitte oefenen op de akkoordionen, wanneer goede ploegen "teveel" daarboven ver dienden. Mesu placht zich hevig te verzetten tegen wat hij zag als straf voor goed werken. Anderzijds moesten ook geen gouden ploegen geformeerd worden, doch in het belang van de verhoudingen in de or ganisatie als tussen de eiders onderling goede mengploegen. De kantoren werden uitgebreid, as sistenten (Wageningers) kwamen erbij, tal van waterstaats- en waterschapswer- ken kwamen tot stand (overstromingen waren in die jaren nog een veelvoorko- De hofstee van de Mesu's te Nieuw- en St. Joosland

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 6