de waarde van wat aarde 225 3. idem van gebieden en situaties die door hun landschappelijk karakter bij zondere belevingswaarden vertegen woordigen; 4. idem van gebieden en situaties, waarin alle of verschillende van de boven genoemde waarden in onderlinge sa menhang voorkomen;" In een poging de waarde van Schellach in te schatten houden wij deze indeling aan. a. de natuurwaarde Het zal duidelijk zijn dat het object Schellach niet gekenmerkt wordt door het voorkomen van opvallende natuurwaar den (waarden betrekking hebbend op on der meer bodemgesteldheid, natuurlijk reliëf, flora en fauna). Wel valt te herinne ren aan het feit dat de oorspronkelijke natuurlijke differentiatie in hoge kreekrug en lage poel, die in alle oude kernen van de Zeeuwse eilanden de basis heeft ge vormd voor de latere "cultuurlijke" dif ferentiatie, hier ook na de herverkaveling nog betrekkelijk goed herkenbaar is. Elke andere waarde die men aan Schellach toekent, wordt dus mede bepaald door de herkenbare ligging op de kreekrug, aan de rand van het lagere, zich met name naar het noorden en zuidwesten uitstrek kend poelgebied. b. de cultuurwaarde Tot de cultuurwaarden rekent men waar den in bouwkunst-historisch, in ar cheologisch en in historisch-geografisch opzicht (34). Duidelijk is dat de thans onbebouwde kerkhofheuvel geen waarde in bouwkunst-historisch opzicht vertegen woordigt. Mogelijk bezit Schellach in dit opzicht evenwel een zekere potentiële waarde. Een eventuele opgraving kan wellicht gegevens met betrekking tot de vorm en de bouwgeschiedenis van de kerk opleveren. Het resultaat van een dergelijk onderzoek kan zichtbaar gecon serveerd worden, bijvoorbeeld door het tot zekere hoogte opmetselen van ge vonden fundamenten. Een goed voor beeld van iets dergelijks biedt Oud-Sab- binge; mèn kan ook denken aan de Hel- lenburg bij Baarland. In archeologisch opzicht bezit Schellach zeker waarde. In de eerste plaats bestaat er de mogelijkheid tot archeologisch on derzoek ter plaatse. Wel moet worden bedacht dat, na de 18de-eeuwse opgra ving, de kans op een geheel ongestoorde situatie zeer gering is. Bij deze opgraving zijn, zoals eerder vermeld, onder meer enkele muntvondsten gedaan. Verder noemt Van der Feen Schellach bij de plaatsen waarvan vondsten uit de perio de 800-1200 bekend zijn (35). Opmer kenswaard is in dit verband dat de bo- demkaart van Walcheren het voorkomen van zogenaamde oude bewoningsgrond aangeeft op een plaats die niet dezelfde is als die van het vroegere kerkhof, maar iets zuidelijker ligt (36). Misschien moeten we hier hetzwaartepuntvan de bewoning en nederzetting zoeken. Daarnaast bezit Schellach, ook na of zon der archeologisch onderzoek, een zoge naamde monument-waarde in archeolo gisch opzicht. Een soortgelijke waarde hebben bijvoorbeeld de Zeeuwse vliedbergen en de burgterreinen te Burgh en Souburg. Deze monument-waarde hangt nauw samen met de landschappe lijke ligging en waarde, en met de histo- risch-geografische waarde van het ob ject. Met behulp van beplanting of andere maatregelen kan men deze waarde ver sterken. Schellach was in archeologisch opzicht een twijfelgeval toen het destijds ging om de samenstelling van de (archeologische) monumentenlijst voor de provincie Zee land. Momenteel zou aan Schellach een grotere waarde toegekend worden (37). In historisch-geografisch (waartoe hier gerekend: historisch en heemkundig) op zicht vertegenwoordigt Schellach grote waarde. We moeten metTrimpe Burger weliswaar aannemen dat de "structuur van de dorpsnederzetting zoals die in vroeger tijden rond het verhoogde kerk hofterrein is gegroeid, erg is verstoord" (38), zij het dat dit niet tijdens de herver kaveling, doch al eerder moet zijn ge beurd. Inzicht in de vroegere micro structuur bestaat thans niet; hiervoor is tijdrovend onderzoek nodig. De waarde van Schellach ligt thans minder in hetfeit dat de nederzetting qua plattegrond een goede representante vormt van het voor de oude kernen kenmerkende neder zettingstype. Daarvan zijn betere voor beelden beschikbaar, zoals het genoem de Hoogelande. De nadruk behoort bij Schellach niet te vallen op de neder zetting als geheel, maar op het enige overgebleven nederzettingselement, het kerkhof. Van andere elementen als de kerk, de molen(berg) en het Huis te Schellach rest niets. Op grond hiervan noemden wij Schellach een goed, en ook in de literatuur beschreven (39) voorbeeld van een gereduceerde nederzetting. An dere voorbeelden, buiten de genoemde Walcherse, zijn Wissekerke (Zuidbeve- land), Sinoutskerke, Eversdijk, Vlake, Brijdorpe en Westkerke. Uitzonderlijk is Schellach evenwel aangezien hier niets dan alleen het kerkhof resteert. Schellach bezit een belangrijke informa-

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 21