Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Redactie: mr. J. A. Lantsheer Redactieadres, tevens adres van het secretariaat van het Genootschap: Abdij 9, Middelburg. LEZINGENPROGRAMMA Wij laten hier het tweede gedeelte van het lezingenprogramma nog eens volgen, niet alleen als herinnering, maar ook omdat nog enige nieuwe lezingen van de werkgroepen zijn ingevoegd. maandag 14 januari: Lezing H. M. Pot, loods te Vlissingen over „Het Nederlandse Loodswezen". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. vrijdag 25 januari: Juridische Werkgroep. Lezing mr. T. Koopmans, raadsheer Hof van Justitie Europese Gemeenschappen te Luxemburg, oud-hoogleraar staats- en admi nistratief recht te Leiden over „De admini stratieve rechter en het beleid". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. donderdag 14 februari.: Werkgroep Historie en Archeologie. Lezing F. Jilleba over „Het woonhuis als bron voor het historisch onderzoek" (4e le zing De historicus en zijn bronnen). Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. vrijdag 22 februari: Natuurkundig gezelschap. Lezing prof. dr. W. van Gooi, hoogleraar R.U. Utrecht over „Zin en onzin in het ener gievraagstuk". Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat, Mid delburg, aanvang 20.00 uur. donderdag 6 maart: Werkgroep Historie en Archeologie. Lezing drs. W. P. Dezutter, conservator van het Stedelijk Museum voor Volkskunde te Brugge, over „De Volkskunde als bron van kennis voor de geschiedenis" (5e lezing De historicus en zijn bronnen). Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. donderdag 13 maart: Juridische Werkgroep. Lezing prof. mr. P. van Schilfgaarde, hoogle raar R.U. Groningen over „Misbruik van rechtspersoonlijkheid". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. zaterdag 22 maart: Werkgroep Muziek. Concert door het Bevelands Kamerkoor o.l.v. Henk Harinck met uitvoering van on der meer dejohannes Passion van Heinrich Schütz. Instrumentale medewerking door Ferenc Hutyra en Leen de Broekert. Koorkerk, Middelburg, aanvang 20.00 uur. zaterdag 29 maart: Concert door het Bevelands Kamerkoor o.l.v. Henk Harinck met uitvoering van on der meer dejohannes Passion van Heinrich Schütz. Instrumentale medewerking door Ferenc Hutyra en Jos Verpoorten. St.-Willibrordusbasiliek te Hulst, aanvang 20.00 uur. JURIDISCHE WERKGROEP Lezing door mr. J. G. L. Reuder Mr. J. G. L. Reuder, oud-president van de rechtbank te Rotterdam besprak voor de ju ridische werkgroep van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen de positie van de rechterlijke macht on der de titel „De rechterlijke macht in de branding". Vooral in korte gedingen wor den van presidenten van rechtbanken spoedeisende vonnissen gevraagd in zaken met grote politieke en sociale achtergron den, bijvoorbeeld ingeval van stakingen of dreigingen daartoe. In vele gevallen is een stakingsverbod van één maand - als afkoe lingsperiode - voldoende om een staking te voorkomen. Ook bij de Woonruimtewet komt de rechter wel te pas, bij krakingen. Als de burgemeester dan niet van zijn be voegdheid gebruik maakt om de mensen uit het huis te zetten, wordt een vonnis daartoe gevraagd. De Vereniging voor Rechtspraak heeft een werkgroep ingesteld om te rappor teren hoe de onafhankelijkheid van de rech ter te handhaven. Spreker had tien knelpun ten geformuleerd in een preadvies voor die werkgroep. Men stelde een rapport samen met 20 punten teneinde de onafhankelijk heid van de rechter, vooral ten opzichte van de uitvoerende macht te benadrukken en het gevaar te vermijden dat de rechter in de politiek wordt getrokken. Deze opsom ming omvatte onder meer nascholing en voorlichting. In de levendige discussie stonden de actuele stakingsproblemen centraal, maar toch ook de waarborgen voor de onafhankelijkheid van de rechter. In zijn dankwoord stelde de voorzitter mr. A. Veenhoven dat de grote opkomst voor deze lezing zeer terecht was. In de aanvang van de bijeenkomst was tot voorzitter van de werkgroep gekozen mr. G. R. André de la Porte, president van de rechtbank te Mid delburg als opvolger van mr. A. Veenhoven; en tot secretaris-penningmeester mr. H. A. Witsiers, advocaat en procureur te Middel burg als opvolger van jhr. mr. G. F. Sand- berg aldaar. De aftredenden waren bestuurs lid geweest sedert respectievelijk 1969 en einde 1970. De nieuwe voorzitter sprak aan het slot een woord van dank tot zijn voor ganger, terwijl mr. A. Veenhoven het werk van de scheidende secretaris-penningmees- ter belichtte, hem namens de werkgroep hartelijk bedankte en hem een boek over handigde. De werkgroep telt thans 160 le den. Het verslag van de penningmeester over 1 januari-10 oktober 1979 werd goedge keurd. Als lid van de kascommissie bleef mr. Huisman en als nieuw lid werd gekozen mr. Viragh, beiden te Middelburg. Aanmelding voor de juridische werkgroep is mogelijk bij de secretaris of door overma king van de jaarcontributie van tenminste f 6,- op postgiro 3030652 t.n.v. penning meester Juridische Werkgroep Zeeland te Middelburg. G. F. Sandberg WERKGROEP MUZIEK Het eerste gedeelte van het seizoen 1979/1980 is zeer goed verlopen. Voor het concert in de Oostkerk bestond ruime be langstelling en het concert in het Zeeuws Museum waar dit keer een ensemble optrad was zelfs afgeladen vol. Er is ook een verheu gende toeloop van leden, maar dit is ook noodzakelijk voor het verwezenlijken van kostbare programmaonderdelen als de aan schaf van historische instrumenten. Wij wekken daarom nog eens van harte de lezers op aan dit doel te willen bijdragen door toe te treden als lid. De contributie bedraagt f 10,- per jaar. Leden genieten korting op de toegangsprijzen bij de concerten en op de grammofoonplaten. Aanmelding kan ge schieden bij het secretariaat: Gortstraat 46, 4331 LC Middelburg. Grammofoonplaten Tot dusverre verschenen platen met opna men van orgels in kerken op Walcheren en de Bevelanden (I) en van orgels in kerken op Schouwen-Duiveland en Tholen. Beide platen kosten f 25,50 inclusief de verzend kosten. Op de girokaart dient men te ver melden of men Historische Orgels in Zee land I of II wenst. Bestelling door over schrijving op giro 3876547 t.n.v. Werk-

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 24