Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen onder redactie van drs. J. H. Kluiver, secretaris van het Genootschap. Redactieadres, tevens adres van het secretariaat van het Genootschap: Abdij 9, Middelburg. LEZINGENPROGRAMMA De vierde Genootschapslezing van het lo pende seizoen zal worden verzorgd door drs. A. J. van Kraay, wetenschappelijk me dewerker van de Provinciale Bibliotheek. Deze zal op maandagavond 24 maart spre ken over het onderwerp: „Poëzie en pu bliek". Met deze lezing wil het Bestuur tege moet komen aan de wens van velen ook re gelmatig lezingen op het gebied van taal- en letterkunde te organiseren. Overzicht van de lezingen en concerten. vrijdag 22 februari: Natuurkundig Gezelschap. Lezing prof. dr. W. van Gooi, hoogleraar aan de R.U. te Utrecht over: „Zin en onzin in het energievraagstuk". Concert en Ge hoorzaal, Singelstraat, Middelburg, aanvang 20.00 uur. donderdag 6 maart: Werkgroep Historie en Archeologie. Lezing drs. W. P. Dezutter, conservator van het Stedelijk Museum voor Volkskunde te Brugge over „De volkskunde als bron van kennis voor de geschiedenis" (5e lezing in de cyclus de historicus en zijn bronnen). Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. donderdag 13 maart: Juridische Werkgroep. Lezing prof. mr. P. van Schilfgaarde, hoogle raar aan de R.U. te Groningen over: „Mis bruik van rechtspersoonlijkheid". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. zaterdag 13 maart: Werkgroep Muziek. Concert door Stoffel Gunst, orgel en clave- cimbel, en Jaap Hoek, gitaar. Muziek uit de tijd van Barok en Rococo. Zeeuws Museum te Middelburg, aanvang 20.00 uur. zaterdag 22 maart: Werkgroep Muziek. Concert door het Bevelands Kamerkoor o.l.v. Henk Harinck. Uitvoering van de Jo hannes Passion van Heinrich Schütz en an dere werken uit de Barok. Instrumentale medewerking van Leen de Broekert, orgel en Ferenc Hutyra, traverso. Koorkerk te Middelburg, aanvang 20.00 uur. maandag 24 maart: Lezing door drs. A. C. van Kraay over het onderwerp „Poëzie en publiek". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. zaterdag 29 maart: Werkgroep Muziek. Concert door het Bevelands Kamerkoor o.l.v. Henk Harinck. Uitvoering van de Jo hannes Passion van Heinrich Schütz en an dere werken uit de Barok. Instrumentale medewerking van Jos Verpoorten, orgel en Ferenc Hutyra, traverso. St.-Willibrordus Basiliek te Hulst, aanvang 20.30 uur. Lezing over de wederopbouw van Mid delburg. Op 17 december jl. sprak ir. H. Klarenbeek voor ons Genootschap over „De wederop bouw van Middelburg, een terugblik", een voordracht die velen een andere kijk op de herbouw van de Middelburgse binnenstad zal hebben gegeven. Ir. Klarenbeek begon met een schets van de vooroorlogse situatie: de verkeersproblematiek waar men toen al mee te kampen had en de toen geldende op vattingen over de architectonische waarden. Vóór de oorlog was al een plan ontworpen om de knelpunten uit de binnenring van Lange Delft, St. Pieterstraat, Wagenaarstraat en Lange Noordstraat weg te nemen, een rondweg om de burg. Dit verklaart mede dat reeds in augustus 1940, enige maanden na het bombardement een plan voor de her bouw gereed was. De spreker ging vervol gens in op de diverse aspecten van dit plan: wijzigingen in het oude stratenplan vonden hun oorsprong in de opvatting dat de grote monumenten in hun plastische ruimtelijke werking waarneembaar moesten zijn. Zo werd de Lange Delft iets verlegd om het stadhuis overhoeks te kunnen waarnemen. De Lange Burg die het centrum oorspronke lijk in een rechte lijn doorsneed werd in twee gedeelten gesplitst om uitzicht te ge ven op de zuid- en westwand van de Nieuwe Kerk. De kerk werd ontdaan van latere aan bouwen en kreeg door toevoeging van nieti ge elementen als de galerij met verzonken voorplein tegen de westgevel, alsmede het kerkkantoor naast de toren een extra accent als dominerend monument, waar deze vroe ger meer in de omringende bebouwing op ging. Dwingend voorschrift was dat de nieu we architectuur bij het nog bestaande zou moeten aansluiten. Hierin vindt de typische wederopbouw-stijl zijn oorsprong: gevels met een uitgebalanceerde verhouding tus sen ramen en muurvlak. Doordat tientallen architecten hierbij betrokken waren is een grote verscheidenheid ontstaan. Ir. Klaren beek wees met nadruk op het belang van dit uitgangspunt waardoor een geheel eigen, niet direct tijdgebonden invulling van de opengevallen plaatsen ontstond. Een toen „moderne" invulling zou nu geheel verou derd zijn geweest. Aan het slot van zijn voordracht ging de spreker nog in op de hui dige problematiek die wandelpromenade's en verkeersstroom met zich meebrengen. De promenades tasten het karakter van de straat als communicatielijn aan en ook aan de weldoordachte architectuur van de we deropbouw is door wijziging van onder puien al veel afbreuk gedaan. Na de pauze volgde nog een levendige discussie. Lezing over het loodswezen. Ingeleid door de directeur van het district Scheldemond N. M. Bollen hield de heer P. H. Pot, loods te Vlissingen 14 januari jl. een lezing over het Nederlandse Loodswezen, waarbij speciale aandacht werd besteed aan de beloodsing in de Zeeuwse wateren. De spreker behandelde eerst de taak van de loods in het algemeen en belichtte vervol gens speciaal die van de zgn. rivierloods op de Westerschelde. Hij illustreerde zijn be toog met zeekaarten en een serie dia's. Na de pauze werd een film vertoond over de be loodsing op zee en de hydrografie. Velen maakten na afloop gebruik van de mogelijk heid vragen te stellen. Ledenvergadering 6 december. In deze ledenvergadering werd de definitie ve tekst van de beleidsnota, behandeld in de vergadering van 17 mei 1978, vastgesteld. De vergadering besloot dat aan de hand hier van een beleidsplan zal worden opgesteld en een nieuwe wet ontworpen, welke zo moge lijk in de najaarsvergadering van 1980 zal worden behandeld. Belangrijke besluiten van deze vergadering waren voorts: - de aankoop van zes perkamenten bladen die vermoedelijk hebben gediend voor het vervaardigen van gebrandschilderde ramen in gebouwen te Veere; - een nieuwe regeling voor het werven van begunstigers; - een actief beleid ten aanzien van publica ties. Uitgave van een fondscatalogus, herdruk van uitgaven waarnaar vraag be staat en een betere regeling van de ver koop via de boekhandel.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 27