mededelingen 26 De vergadering benoemde de adj.-secretaris drs. J. H. Kluiver tot secretaris en ir. C. B. Landré tot adj.-secretaris. Als tweede verte genwoordiger in het Bestuur van het Zeeuws Tijdschrift werd benoemd het be stuurslid drs. G. R. Heerebout. De vergade ring sprak zich uit voor een derde bestuurs zetel voor het Genootschap gezien het aan tal abonnementen en de financiële inbreng. Voorts vonden benoemingen plaats in de Redactie van het Archief en Encyclopedie en werd een financiële adviescommissie in gesteld. Werving Begunstigers. Zoals hierboven vermeld besloot de leden vergadering van 6 december tot de werving van begunstigers op een nieuwe grondslag: in plaats van het op 280,- gefixeerde bedrag (de antiquarische waarde van zes Zeeuwse rijksdaalders!) zal worden gesproken van een veelvoud van de contributie. Daar mee komt er een minimum van 100,- maar staan hogere bedragen tevens vrij. Het be stuur zal de komende maanden een wer- vings-actie houden onder in Zeeland geves tigde banken en bedrijven. De opbrengst zal als fonds op de jaarrekening worden verant woord en zal uitsluitend ten goede komen aan de verzamelingen, met name de Zelan- dia Illustrata. Ook leden kunnen begunsti ger worden, zonder daarmee hun rechten als lid te verliezen. Jaarlijks zal een lijst van be gunstigers worden gepubliceerd. Wij wek ken de leden van harte op zich als begunsti ger te laten noteren, zodat er ruimte komt voor extra activiteiten. Zelandia Illustrata. Een belangrijke aanwinst over 1979 was de aankoop van zes perkamenten bladen met wapens en andere voorstellingen. Eén blad bevat de afbeelding van een paneel vervaar digd ter gelegenheid van de inhuldiging van Filips II. Het paneel was voor de oorlog in het Museum van het Genootschap aanwe zig maar ging vermoedelijk verloren. De an dere afbeeldingen zijn in verband te brengen met de Rederijkerskamer „In liefde bloeien de" te Veere. Een nader onderzoek naar au teur en herkomst zal worden ingesteld. Steeds weer blijkt dat onze Historisch-topo- grafische Atlas verre van compleet is. Wij wekken de leden daarom van harte op hetzij door schenking van kaarten, tekeningen, fo to's e.d. hetzij door geldelijke bijdragen deze fraaie verzameling die het Genootschap sinds het begin van de vorige eeuw bijeen bracht te helpen completeren. U kunt zich hiertoe in verbinding stellen met de voorzit ter van de Commissie voor de Zelandia Illu strata, de heer L. A. DeWitte, Seisdam 24 te Middelburg, of met de beheerder, het Rijks archief in Zeeland, St. Pieterstraat 38, Mid delburg. WERKGROEP MUZIEK Herdenkingsconcert Pieter Bustijn. Met een concert in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg op 19 januari jl. her dacht de Werkgroep Muziek de verdienste lijke Middelburgse musicus Pieter Bustij n (ló-1729) die 250 jaar geleden overleed. De voorzitter van de werkgroep de heer G. W. Bergman schetste in zijn openings woord Pieter Bustijn tegen de achtergrond van het muziekleven in Zeeland in de 17e en 18e eeuw. Als diens leermeester mag wor den beschouwd Remigius Schrijver, zoon van de Leidse hoogleraar P. Scriverius. De catalogus van de boekerij van Scriverius be vat een grote hoeveelheid muziek, vooral Italiaanse componisten als C. Monteverdi en Alessandro Grandi. In dit klimaat groei de Bustijn op. Na het overlijden van Schrij ver in 1681 volgde hij deze op als organist en klokkenist van de Nieuwe Kerk te Middel burg. Omstreeks 1712 gaf de Amsterdamse muziekuitgever Armand Roger (die o.m. werken van Vivaldi uitgaf) 9 suites voor cla- vecimbel van Bustijn uit, wat een indicatie is van de waardering voor zijn composities. Bustijn zal niet alleen op deze wijze hebben bijgedragen aan het muziekleven van zijn tijd. Ook als organist en klokkenist zal hij velen hebben geïnspireerd. Het bloeiende muziekleven te Middelburg in de 18e eeuw valt nog af te lezen uit boedelinventarissen die melding maken van schitterende verza melingen muziekinstrumenten en muziekli teratuur. Ook buiten Nederland was Bustijn bekend: Johan Gotfried Walther nam in een selectie van clavecimbelsuites van tijdgeno ten ook een suite van Bustijn op. Het is zelfs niet onmogelijk dat Walther met Johann Sebastiaan Bach het werk van Bustijn heeft besproken, aldus de heer Bergman. Uit er kentelijkheid voor het beschikbaar stellen van de burgerzaal bood de heer Bergman aan de wethouder voor culturele zaken van Mid delburg de heer G. B. Schoenmakers een in leer gebonden copie van de Suites van Bu stijn aan (slechts twee originele exemplaren bleven bewaard in de nationale bibliotheken te Brussel en Parijs). Vervolgens gaf de clavecinist David Collyer een uitvoering van de suites 5 en 9. Samen met vakstudenten van het Rotterdams Conservatorium gaf Da vid Collyer daarna een uitvoering van de concerten voor drie en vier clavecimbels en strijkers van Johann Sebastiaan Bach. Het zeer talrijke publiek liet de uitvoerenden niet gaan eer een toegift was gespeeld en be loonde hen met een langdurig applaus. Concerten lopende seizoen. De reeds vastgestelde concerten zijn opge nomen in de agenda van lezingen en concer ten. Na deze reeks zullen nog twee concer ten plaatsvinden: in de Oostkerk te Middel burg en in de Lutherse Kerk te Middelburg een uitvoering van Das Musikalische Opfer vanj. S. Bach. Beide concerten zullen in het volgende nummer nader worden aangekon- digd. Lidmaatschap Werkgroep Muziek. Hoewel de Werkgroep reeds een groot aan tal leden heeft veronderstellen wij dat nog niet alle leden van het genootschap die inte resse hebben voor de doelstellingen van de ze Werkgroep zich lieten inschrijven. De Werkgroep legt zich toe op de authentieke muziekbeoefening dwz. het uitvoeren van oude muziek op historische instrumenten volgens oorspronkelijke uitvoeringspraktij ken. Zij maakt hiertoe gebruik van het pijp orgel van het Genootschap in het Zeeuws Museum en van de in Zeeland aanwezige historische kerkorgels en andere instrumen ten. Uit de opbrengsten van concerten, grammofoonplaten en contributies tracht zij ook zelf oude instrumenten aan te schaf fen. De contributie bedraagt ƒ10,- per jaar en geeft reductie op concerten en producties zoals de grammofoonplaten. Helpt onze no bele doelstellingen bevorderen door toe te treden als lid! U kunt zich aanmelden bij het secretariaat van de Werkgroep, Gortstraat 46, 4331 LC Middelburg. Concert Esterhazykwartet. In het kader van de doelstellingen vestigt de Werkgroep Muziek gaarne uw aandacht op een concert door het Esterhazykwartet met Wim ten Have, altviolist, op zaterdag 1 maart te 20.00 uur in de concertzaal te Mid delburg. Uitgevoerd worden strijkkwintet ten van Mozart, waarbij gebruik wordt ge maakt van barokinstrumenten. Het concert wordt georganiseerd door de ZVU.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 28