impressies van het verzetswerk in zeeland 3 om het er na arrestatie nog levend af te brengen leek heel klein. Alleen de zeer sterken overleefden een paar jaar in de Duitse kampen, die niettemin een schaduw over hun verdere leven wier pen. Maar ook diegenen, die alle gevaren met succes te boven zijn gekomen, dra gen soms nog de geestelijke sporen van de spanningen, waaronder ze jaren lang geleefd hadden, sommigen op een leef tijd, waarop men in die jaren nog nauwe lijks als volwassene kon worden be schouwd. Vrijwel alle verzetsmensen hebben hun 'narrow escapes' gehad, hun momenten waarop de zaken faliekant dreigden uit te komen. De één moest met de hem verge zellende piloot uren lang in de machine kamer van de boot van Hoedekenskerke wachten tot de Duitse controleurs einde lijk verdwenen waren; een ander ervoer, dat bij een treincontrole juist zijn pakje met onderdelen voor de radiozender over het hoofd gezien werden. Een derde kwam op zijn kantoor net tien minuten nadat de Gestapo was geweest om hem te'spreken'; die tien minuten betekenden het verschil tussen twee en een half jaar onderduiken en een succesvolle naoor logse carrière aan de ene en oog in oog staan met een vuurpeloton aan de andere kant. Alle overlevenden beseffen geluk gehad te hebben gehad; de één spreekt van toeval, de ander van een hogere be stiering. Ondanks alle angsten en ontberingen zijn diegenen, die niet in een Duits kamp zijn beland, het er unaniem over eens, dat ze de periode van het verzet niet uit hun le vensloop hadden willen missen. Om de inspiratie van de gezamenlijke strijd in ongekende saamhorigheid tegenover een duidelijke en verafschuwde vijand; niet om de glorie of de publiciteit, want die hebben de meesten niet of nauwelijks geoogst. Slechts weinigen ontvingen na de bevrijding een (zeer verdiende) onder scheiding; enkelen kregen dankzij de bij zondere kwaliteiten, die ze tijdens de oorlog getoond hadden, de gelegenheid om een nieuwe carriere op te bouwen, waarin die hoedanigheden beter tot hun recht kwamen dan in de betrekking van 1940. Velen echter kregen zelfs in hun ei gen omgeving nauwelijks een woord van dank of werden met afgunst bekeken. Vijfendertig jaar na de bevrijding zijn hun daden en belevenissen haast in het ver geetboek geraakt. Wanneer diethans niet vastgelegd worden, zal in de toekomst niemand meer iets van het verzet in Zee land weten. De mannen en vrouwen, die de moed hadden op te komen voor hun overtuiging en hun, en onze, geestelijke en lichamelijke vrijheid-, die de eisen van een onmenselijk régime en zijn Neder landse trawanten met kracht afwezen - hebben er recht op, dat hun streven en doen wordt geboekstaafd in de juiste ver houding tot hun betekenis, voorzover het althans zoveel jaren later nog mogelijk is. Voor hen waren verzen uit het aloude Wilhelmus als: 'Die tyrannie verdrijven, die mij mijn hert doorwondt' geen lege leuze. Zij kregen geen gratificaties en geen gevarentoelagen; ze stelden hun le vens, hun huizen en hun inboedels in de waagschaal. Zij gaven de beste jaren van hun leven voor hun strijd en zij konden niet anders: ,,'t hart dat het niet laten kon, schuwde nimmer het gevaar".

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 5