vrouwen en meisjes in het verzet in zeeland 6 Hannie de Winde, bijgenaamd Puck. De schrijfster en haar onderwerp. Hannie de Winde was een aardig meisje met bruin haar en sprekende ogen, leer linge van de RHBS te Oostburg. Muzikaal als ze was kreeg ze pianoles van de heer C. Schijve, die onder het pseudoniem Van Gent illegaal werk deed en een leidende rol speelde bij de 'kraak' van het Oost- burgse distributiekantoor in de nacht van 4 op 5 augustus 1944. Haar koeriersters- werk begon zij met wat boodschappen te doen voor haar broer Pieter de Winde, een prominente figuur in de KP, die later vooral vermaardheid kreeg door in de nacht van 27 op 28 september 1944 door een stuk van de Schelde van bezet West naar bevrijd Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te zwemmen. Het werk ging haar goed af; ze toonde geen angst of opwinding en gedroeg zich volkomen onschuldig, waarschijnlijk zonder gevaar te zien. Dat laatste in tegenstelling tot haar broer, die met schrik dacht aan de mogelijkheid dat zij in handen van de Duitse politie zou vallen. Huize De Winde, Dorpsstraat 71 te Bres- kens, was een bekend adres voor ver zetsmensen. Vader, grossier in levens middelen, kon af en toe helpen met de omzetting van gekraakte bonkaarten in levensmiddelen voor onderduikers en voor de gevangenen in het kamp Amers foort. Moeder De Winde had de zorg voor allerlei verzetsmensen, onderduikers en zelfs enkele geallieerde piloten, die kwa men eten en slapen. In een vroegere re genput onder het huis was een flinke schuilplaats gemaakt voor mensen, pa pieren en wapens. Op een zolder boven het magazijn sliepen eveneens vaak al lerlei gasten. Om de situatie nog wat ge compliceerder te maken werden er ook nog geregeld Duitse militairen bij hen in gekwartierd. Moeder De Winde was va gelijk op de hoogte van de activiteiten van haar kinderen - moeders konden beter maar niet te veel weten, vond zij. Ze ver voerde trouwens ook wel eens wat bon kaarten als het nodig was. Het was niet verbazingwekkend, dat in een gezin, dat zo leefde voor het verzet, de dochter koerierster werd. Sinds de zomer van 1943 was Pieter de Winde op zijn beurt elders ondergedoken en hij kon zich slechts bij donker in Bres- kens wagen. De andere KP-ers kenden Hannie ook en weldra werd ze bij. allerlei karweitjes betrokken. Na de kraak van Oostburg bracht ze bijvoorbeeld benzi nebonnen voor 18000 liter naar Rot terdam in een bonbondoosje, met een etiketje erop geplakt: 'van Opoe voor Jantje'. Een briefje van een bevriend me dicus had haar een Ausweis bezorgd om buiten Zeeland te reizen, zogenaamd om een specialist te bezoeken. Bepaald hachelijk was de situatie, toen zij op een keer terechtkwam bij een bagage controle in Roosendaal, met e^n zending distributiepapieren in haar tas. Wegens de belangrijkheid daarvan werd ze bege leid door een KP-er, die haar op enige afstand volgde en zo nodig gewapen derhand moest ingrijpen. Dat leek in dit geval uiterst riskant, want dichtbij de Ne-

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 8