vrouwen en meisjes in het verzet in zeeland 7 derlandse ambtenaar van de CCD (Crisis Controle Dienst) stonden een paar gewa pende Duitsers. De KP-er kreeg een reddende inval. Toen Hannie aan de beurt was en haar tas moest openmaken, schoof hij naast de controleur en fluisterde hem in het oor: 'Laat U dat meisje gaan; ze heeft bon kaarten voor onderduikers'. De amb tenaar, blijkbaar goed vaderlander, zoals zoveel CCD-mensen in de oorlog, vertrok geen spier, frommelde wat aan de tas en deed die weer dicht; ze kon doorlopen. De tocht, die 'Puck' in het hieronder afge drukte verhaal heeft beschreven, is op zichzelf niet belangrijk geweest en heeft tot niets geleid. Ook dat paste bij de sfeer van het verzet, waar bepaald niet alles zo vlot en succesvol verliep als bij de - elders al meermalen beschreven - 'kraken'. Overeenkomstig die sfeer worden de le den van de KP aangeduid met de schuil namen, waaronder ze om veiligheids redenen in de kring van het verzet bekend stonden. Kees was Krijn de Vos, sinds augustus 1943 één van de leiders van de KP, en Gentil was de 'nom de guerre' van Pieter de Winde volgens de Belgische 'eenzelvigheidskaart', die hij had weten te bemachtigen. Van Gent was-zoals reeds vermeld- de musicus Schijve en Prins het pseudoniem van Bram de Hullu uit Groe- de. Verder was de hier genoemde Jan waarschijnlijk Roel Looy, terwijl Bill één van de schuilnamen was van Anton Koole, oorspronkelijk uit Souburg. Het doel van detocht- het schip met door de Duitsers geroofde radiotoestellen - was voor de KP een soort obsessie ge worden. Het had eerst in Terneuzen gele gen. Francien de Zeeuw en de arts Van Breda Vriesman hadden toen geprobeerd het in brand te steken, maar daar de lui ken met ijzeren stangen waren gesloten konden ze hun brandbare stoffen niet naar binnen krijgen. Dit 'spookschip' werd haast een prestige-object en toen het in Goes lag heeft de KP de door Leden van de KP in Zeeuwsch-Vlaanderen, van links naar rechts: Pieter P Simpelaar, Simon J. Kars, Frits H. Welvaert, Gentiel P. de Winde, Jan R. Looy. Bertus J. Fraanje, Kees K. J de Vos, Jaap R. Dees, Bil(l) A. Koole, Zwart M. de Bruyne, Prins A. de Hullu, Van Gent C. Schijve, Remond M. de Jonge.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 9