OVER BOEKEN 55 Zeeuws Nieuws Oosterschelde nummer Het 2e nummer van de 5e jaargang (augustus 1979) van het tijdschrift over Uw natuur, landschap en milieu: Zeeuws Nieuws is een themanummer over de Oosterschelde. De folder van vijf jaar ge leden, die aan de donateurs van de Stich ting het Zeeuwse Landschap werd toege stuurd is de laatste jaren uitgegroeid tot een goed verzorgd tijdschrift (kwartaal uitgave) met een oplage van 3000 exemplaren, die worden toegezonden aan de donateurs van de Stichtingen: het Zeeuwse Landschap, het Zeeuws Coördi natieorgaan voor natuur-landschaps- en milieubescherming en het Zeeuws Biolo gisch Museum. In het tijdschrift komen aktuele zaken betreffende natuur, land schap en milieu in Zeeland aan de orde. Het gaat hier niet om een blad dat alleen de schoonheid van ons milieu wil bezin gen, maar de bedreigingen ervan tijdig wil signaleren en wegen wil aangeven, vooral ook planologisch om ons milieu beter te beschermen. Het Oosterschelde- nummer is hier een duidelijk voorbeeld van. Nu de Oosterscheldewerken voortschrij den en het gaatje in de dam, dat de blij vende verbinding met de Noordzee zal moeten onderhouden steeds kleiner wordt, komen er een aantal kernvragen steeds duidelijker naar voren: - Welke garanties zijn er eigenlijk, dat de drie miljard gulden die ekstra voor het milieu zijn uitgetrokken, inderdaad volledig aan het milieu ten goede zul len komen? - Welke instantie zal het beheer gaan voeren en hoe zal dat er uit zien? - Wie bepaalt straks wanneer en hoe de stormvloedkering moet worden ge bruikt? - Welke wettelijke status krijgt het gehele pakket van maatregelen? Op deze vragen uit het inleidend artikel geeft het tijdschrift geen sluitend ant woord, maar er worden door de auteurs van de verschillende artikelen wel heel duidelijke knelpunten gesignaleerd en suggesties gedaan. De serie van dertien artikelen is te verde len in twee groepen. De eerste groep van zeven artikelen heeft een inventariserend en beschrijvend ka rakter: hierin komt de huidige waarde van de Oosterschelde naar voren, enkele knelpunten voor de situatie na 1985 wor den gesignaleerd, met name de grote on zekerheid over het effect van het vermin derde getij. Het bodemleven, het plankton, de vogels en de schorren worden in hun rijke schakering beschreven. In deze eerste groep bieden de artikelen over de verdronken dorpen en het land schap rond de Oosterschelde een verfris sende afwisseling, door hun minder ge specialiseerd en opsommend karakter. Het artikel over de verdronken dorpen geeft heel duidelijk het wispelturige ka rakter van de Oosterschelde weer en de strijd van de mens tegen dit water. Het artikel over het landschap rond de Oos terschelde betreft de beschrijving van een wandeling langs een Oosterschelde dijk. Zowel het uitzicht wordt beschreven als de begroeiing van de verschillende soorten dijkbekleding van de kruin van de dijk tot even onder de laagwater lijn. Bijzonder is het uitgebreide artikel over de schelpdierenkultuur. Zowel een inte ressant stuk geschiedenis als een stuk toekomst visie. Het valt door zijn grote lengte echter wel wat uit de toon. De tweede groep van zes artikelen is meer op de toekomst gericht en vormt een strijdbaar geheel. Eerst wordt een over zicht gegeven van de ingrepen die de laatste jaren in het Oosterschelde gebied zijn gedaan en er in de komende jaren gedaan zullen worden. Tevens wordt ge tracht de schade van deze ingrepen voor het milieu aan te geven. De volgende artikelen geven een duidelij ke mening weer waarop het beleid gericht zou moeten zijn. Uit de artikelen over de waarde van de Oosterschelde voor vo gels na 1985 en over de rekreatie rond de Oosterschelde blijkt dat het inrich- tingsbeleid van de Oosterschelde met name wat de watersportrekreatie betreft, eerder gericht zal moeten zijn op beper king dan op uitbreiding. Voorts wordt er gewaarschuwd voor de gevolgen voor het milieu door eventuele manipulaties met de peilerdam en wordt er duidelijk geargumenteerde en felle kri tiek geleverd op de visie van de Stuurgroep Oosterschelde. In het inte rimrapport Verkenningen inzake de ont wikkelingen in het Oosterschelde gebied, uitgebracht door de Stuurgroep Ooster schelde (samengesteld uit o.a. vertegen woordigers van provincie en aan de Oosterschelde grenzende gemeenten) worden zes modellen gepresenteerd. In het eerste model wordt uitgegaan van géén ontwikkeling van de rekreatie en een optimalisering van de natuurwaarden en visserijbelangen tot de periode 1985- 1987. In de volgende modellen is in toe nemende mate ruimte voor ontwikkelin gen op allerlei gebied reeds vóór de af sluiting. De stuurgroep heeft gekozen voor het tweede model en daarmee voor een uit breiding van het aantal ligplaatsen van 1500 boten vóór 1985. De kritiek die in het artikel "Haalt de Oos terschelde 1985" naar voren wordt ge bracht, is gericht op hetfeitdat hiermee al nieuwe ontwikkelingen (rekreatie) in gang worden gezet vóórdat bekend is wat er met het milieu van de Ooster schelde na de afsluiting (1985) zal gaan gebeuren. Er wordt gepleit voor een verantwoor delijkheid van de rijksoverheid voor het beheer van de Oosterschelde, het rijk heeft immers ook de ruim 3 miljard gul den ekstra in de Oosterschelde geïnves teerd. In het laatste artikel wordt een pla nologisch raamwerk aangeduid waar binnen beleids- en beheerstechnische maatregelen mogelijk zijn: Oosterschel de, een toekomstig Nationaal Zeepark! Het Oosterscheldenummer van Zeeuws Nieuws is een opvallend nummer, dat een grotere verspreiding verdient dan de gewoonlijke 3000 exemplaren. Laten we hopen dat het zal kunnen bijdragen tot een beter beheer van deze zeearm dan van de Grevelingen.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 25