Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen onder redactie van drs. J. H. Kluiver, secretaris van bet Genootschap. Redactieadres, tevens adres van het secretariaat van het Genootschap: Abdij 9, Middelburg. HERDENKING MUNT VAN ZEELAND In september van dit jaar zal het 400 jaar geleden zijn dat de Munt van Zeeland werd opgericht. Dit was een belangrijke historische, gebeurtenis aangezien de provincie hierdoor een eigen monetaire politiek kon voeren. Het Genootschap wil dit feit herdenken mede omdat het in de loop van de jaren een nagenoeg com plete verzameling munten en pennin gen, in de Munt van Zeeland geslagen, bijeenbracht. Voor de herdenking is een commissie gevormd waarin behalve het Genootschap vertegenwoordigers van het Zeeuws Museum, Rijksarchief in Zeeland, Provinciale Bibliotheek, Nu mismatische Kring Zeeland en de Ne derlandse Bank zitting hebben. Als eerste activiteit staat op het program ma een congres samen met het Neder lands Genootschap voor Munt- en Pen ningkunde op zaterdag 26 april aanstaan de. Hier zal dr. D. A. Wittop Koning een voordracht houden over de Middelburg se Gildepenningen. Het Genootschap zal hier een lezing met dia's over de Ze- landia Illustrata inbrengen, te verzorgen door de heer drs. R. L. Koops. Het con gres is voor leden van het Genootschap vrij toegankelijk. Het programma is als volgt: 9.43 uur: Ontvangst en koffie in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg. 10.00 uur: Lezing over de Zelandia Illustrata door drs. R. L. Koops. 11.00 uur: Pauze. 11.30 uur: Lezing door dr. D. A. Wittop Koning over de Middelburgse Gildepenningen. 12.30 uur: Sluiting. Wij hopen vele leden op het congres te mogen begroeten. WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Lezing F. H. Jilleba over het woonhuis Voor de Werkgroep Historie en Archeolo gie sprak op 14 februari de heer F. H. Jilleba te Middelburg over het woonhuis als bron voor het historisch onderzoek. In een boeiend betoog gaf de heer Jilleba een over zicht van de constructieve ontwikkeling van het woonhuis tot aan de 19e eeuw en daarna over de stilistische bijzonderheden in de loop van de tijd. Degenen die niet in de gele genheid waren deze lezing bij te wonen wij zen wij gaarne op een tweetal boeken van de heer Jilleba: „Het Middelburgse woonhuis" en „Het Van de Perre-huis te Middelburg". Lezing drs. W. P. Dezutter over volks kunde De vijfde lezing in de cyclus „De historicus en zijn bronnen" -werd verzorgd door de heer drs. W. P. Dezutter, conservator van het Museum voor Volkskunde te Brugge, geboortig uit Sluis en reeds lang lid van onze Werkgroep en het Genootschap. De heer Dezutter gaf in zijn lezing een overzicht van de terreinen die de volkskunde bestrijkt aan de hand van het plan Hoffmann-Krayer. Na afloop was er nog een levendige discussie. Ook voor Zeeland moet nog zeer veel werk worden verzet. Het is verheugend dat de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder zoek thans zo actief bezig is, aldus de heer Dezutter. Lezingen seizoen 1980/81 Het bestuur van de Werkgroep heeft beslo ten ook in het volgende seizoen de cyclus „De historicus en zijn bronnen" voort te zet ten. Het ligt in de bedoeling hierbij ook aan dacht te besteden aan de hulpwetenschap pen. In de volgende nummers volgen nadere mededelingen. Nehalennia 1980-1 Het voorjaarsnummer van „Nehalennia" het verenigingsorgaan van de Werkgroep His torie en Archeologie en de Zeeuwsche Ver eeniging voor Dialectonderzoek bevat als hoofdartikel een bijdrage van de heren R. Willemse en J. H. Kluiver over het vroegere gebouw van de Rijks Pedagogische Acade mie en de Rijksleerschool in de Lange Noordstraat te Middelburg. De heer Wil lemse geeft een overzicht van de geschiede nis van het patriciërshuis en de verbouwing tot Rijkskweekschool. In het artikel van de heer Kluiver wordt de geschiedenis van de aanbouw in de St.-Sebastiaanstraat belicht. Het blijkt dat door toedoen van de bekende Victor de Stuers een ontwerp van de hoofd ingenieur van de Waterstaat in Zeeland in de prullebak belandde waarna de rijksbouw- kundige voor gebouwen van onderwijs een nieuw plan ontwierp dat door niemand minder dan de grote P. J. H. Cuypers werd geremodelleerd. Het blijkt dat de gebouwen die thans bij de Rijksleerschool in gebruik zijn grotendeels op naam van Cuypers kun nen worden gesteld. De artikelen zijn geïllu streerd met bouwkundige tekeningen, on der meer van Cuypers, en fraaie foto's van in- en exterieur van beide gebouwen. Verder bevat het nummer een bijdrage van de heer W. H. van Dort over het inventaris van een provenierskamer in het Gasthuis en de mededelingen van de Zeeuwsche Veree niging voor Dialectonderzoek. Losse nummers kunnen worden besteld bij de penningmeester van de Werkgroep, de heer B. Oele, Vroonlandseweg 3b, Kapelle. Men kan zich tevens aanmelden als lid van de Werkgroep en Dialectvereniging. Con tributie f 15,- per jaar voor beide. WERKGROEP MUZIEK Ledenvergaderi ng Op 20 februari jl. hield de Werkgroep Mu ziek haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring. Naast een aantal routinepunten ver meldde de agenda de voorziening in de vaca ture van dr. P. K. van Daalen. Bij acclamatie werd gekozen mevrouw drs. M. Mijnssen- Dutilh die reeds lang actief betrokken is bij de verspreiding van de grammofoonplaten. Als vertegenwoordiger in het bestuur van het Genootschap werd aangewezen de heer G. W. Bergman, voorzitter van de Werk groep. Het grootste gedeelte van de avond werd in beslaggenomen door de bespreking van het beleidsplan van de Werkgroep. Dit bevat een inventarisatie van activiteiten op het gebied van concerten, grammofoonpla ten, behoud historische instrumenten, op bouwen van een historisch instrumenta rium, uitgave van oude Zeeuwse muziek en onderzoek naar het muziekleven in vroeger eeuwen. De ledenvergadering verklaarde zich in grote lijnen accoord met het plan dat nu aan het Genootschap zal worden aange boden als uitwerking van de beleidsnota. Het komt er voor de uitwerking op aan de benodigde financiële middelen bijeen te brengen. Voorts hechtte de ledenvergadering haar goedkeuring aan het voorstel de serie gram mofoonplaten Historische Orgels in Zee land te completeren met een plaat die een nalezing geeft van de orgels in Walcheren en Zuid-Beveland en een selectie van de histori sche orgels in Zeeuwsch-Vlaanderen.

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 26