het boek van de bree 39 Mussert inspecteert de W.A. te Goes (voor het gymnastieklokaal. Kreukel markt); Mussert drukt de hand van mw. Lenshoek, echtgenote van C. E. P. Lenshoek, die op 1 9 december 1 941 geïnstalleerd was als burgemeester van Goes. Zij was leidster van de Jeugdstorm. Achter Mussert de Beauftragte W. Münzer, achter hem Jan Dekker. Winter 1941/1942. een man, die bovenal schrijver wilde zijn, psychologiserend, goed werk had kun nen verrichten. 'Het valt niet te achterha len', zegt de Bree en citeert een paar men sen uit de omgeving van Dieleman, die voorzichtig het woord eerzucht en ge compliceerd karakter laten vallen. De Bordes Jammer. Ik vind dit een gemiste kans. Ook verbaast mij de zakelijke ingetogen heid, waarmee het bombardement van Middelburg en het optreden van bur gemeester Walré de Bordes wordt be handeld. Hier treedt ineens de historicus in de plaats van de literator en geeft een vrij vlak verslag van het gebeuren. Toch was hier plaats voor een dramatische be schrijving met citaten van degenen die het hebben meegemaakt. Ook de Bordes zelf had in het boek wel wat meer relief kunnen krijgen. Door zijn vooruitziende blik aan de vooravond van het bom bardement (hij adviseerde tot evacuatie), zijn optreden tijdens de brand, zijn stuw kracht tijdens de eerste fase van de wederopbouw heeft Middelburg enorm veel aan hem te danken. Het feit dat hij Seyss-lnquart tijdens diens eerste bezoek aan Middelburg zo vriendelijk ontving en hem zelfs bij zich thuis voor een lunch uitnodigde, heeft hem een stuk van zijn populariteit gekost. De curve daarvan ging echter weer omhoog toen hij ontslag nam, want niemand geloofde dat hij vrij willig ging. Toch was dat zo. Politiek ge zien was zijn ontslagaanvrage geen ver standige daad, want zij gaf de Duitsers ruimte om een N.S.B.-burgemeester te benoemen. Misschien heeft de Bordes zich dat niet gerealiseerd... De Bordes was ook niet gekomen om politiek te be drijven. Diep gegrepen door de ideeën van Oxford-beweging en morele herbe wapening had hij gehoopt langs deze weg een nieuwe geest in Middelburg, Nederland en eventueel Europa te kun nen brengen. Het klinkt nu als een wat pathetisch en onpraktisch idealisme, maar de Bordes meende het. Daarom trad hij Seyss-lnquart, niet als vriend, maar wel als medemens tegemoet. Hij had het beter niet kunnen doen want, ofschoon er van zijn kant geen kwaad achter stak, het zette kwaad bloed en bracht zwakke broeders aan het wankelen. Het was een nobel gebaar, dat we in die ignobele tijd niet konden gebruiken. Toen hij voor zichzelf had vastgesteld dat hij in zijn functie als burgemeester met zijn idealisme had gefaald, nam hij ontslag. Hij hoefde zich nergens voor te schamen. Middelburg heeft in een van de moeilijk ste fasen van haar lange historie een goe de burgemeester aan hem gehad. De Joden Nog één bezwaar tot slot. Kort voor de val van Middelburg en van Walcheren ad viseerde de Bordes zijn joodse medebur gers de stad te verlaten om aan de over kant en verder een goed heenkomen te

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 9