Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen onder redactie van drs. J. H. Kluiver, secretaris van het Genootschap. Redactieadres, tevens adres van het secretariaat van het Genootschap: Abdij 9, Middelburg. Herdenking Munt van Zeeland Een groot aantal leden van het Genootschap woonde op 26 april jl. het congres bij dat in samenwerking met het Koninklijk Genoot schap voor Munt- en Penningkunde was georganiseerd. Vóór de pauze hield drs. R. L. Koops van het Rijksarchief in Zeeland een voordracht met dia's over de Zelandia II- lustrata, waarbij met name aandacht werd besteed aan afbeeldingen met betrekking tot de Munt en munten en penningen. Onder meer trok hier de aandacht een serie teke ningen van de 17e eeuwse schilder-architect Daniel de Blieck van apparatuur om de munten te schroeven. Na de pauze sprak dr. D. A. Wittop Koning over de Middelburg se gildepenningen, met vele dia's uit de rijke numismatische verzameling van ons Ge nootschap. Degenen die zich verder in deze materie interesseren wijzen wij op het boek dat de heer Wittop Koning over de gilde- penningen schreef: De penningen der Noord-Nederlandse gilden, uitgegeven door Jacques Schulman b.v. Keizersgracht 448 Amsterdam en aldaar te bestellen. Het boek telt 182 pagina's met vele illustraties en kost 175,- Muntvondst Serooskerke Wij ontvingen van het Koninklijk Genoot schap voor Munt en Penningkunde een aan tal exemplaren van het jaarboek 1965/66 in consignatie. Dit bevat een gedetailleerde be schrijving van de muntvondst te Seroosker ke in 1966. Het artikel omvat 78 pagina's waarna nog 12 platen met meer dan 100 af beeldingen van de munten. Dit jaarboek is voor leden van het Genootschap verkrijg baar voor 25,-. Te bestellen bij het secreta riaat. Expositie Munt van Zeeland De commissie voor de herdenking van de oprichting van de Munt van Zeeland 1580- 1980 heeft een aantal activiteiten beraamd, waarvan de voornaamste zal zijn een exposi tie over de Munt en de Zeeuwse munten en penningen uit de verzamelingen van het Ge nootschap in de tweede helft van septem ber. Bij het Provinciaal Bestuur en de Ge meente Middelburg zijn de benodigde sub sidies aangevraagd. In het volgende num mer hopen wij nadere mededelingen te doen over de expositie en andere activitei ten. Ledenvergadering Wisseling thesaurierschap In de ledenvergadering van 22 mei stelde on ze thesaurier de heer J. Wagenvoort zijn functie ter beschikking in verband met be noeming tot griffier van de Staten van Zee land. Op voorstel van het Bestuur benoem de de ledenvergadering de heer jhr. G. Ploos van Amstel tot zijn opvolger. Ook hier is een woord van dank op zijn plaats voor de heer Wagenvoort. Gedurende bijna 10 jaren heeft hij het thesaurierschap bekleed. Niet alleen heeft hij in deze periode met grote ac curatesse en toewijding het financieel be heer gevoerd, maar ook nam hij belangrijke vertegenwoordigingen waar, zoals het pen ningmeesterschap van het Zeeuws Museum en de vertegenwoordiging in het Zeeuws Tijdschrift. Daarnaast was hij de afgelopen vier jaren ook penningmeester van de Werkgroep Muziek van ons Genootschap. Voor dit alles zijn we de heer Wagen voort veel dank verschuldigd. Een hartelijk welkom voor de heer Ploos van Amstel. Hij is reeds een aantal jaren ac tief werkzaam geweest in het Genootschap en wij twijfelen niet dat hij het financiële be leid van ons nog steeds expanderend Ge nootschap verder zal uitbouwen. Verkoop uitgaven De ledenvergadering benoemde een com missie die zich in het bijzonder zal bezig houden met de verkoop van de uitgaven. In deze commissie hebben zitting de thesau rier, de heer drs. G. R. Heerebout, de redac tie van het Archief en de heren A. Teunis en A. D. J. den Hartog. De commissie zal zich met name bezig houden met het beoordelen van herdrukken van publicaties van het Ge nootschap. Inmiddels is de verkoop van de uitgaven sterk toegenomen door de uitgave van een fondscatalogus. De overdrukken uit het Archief 1979 zijn thans ook gereed en beloven een flinke afname. Lezingen seizoen 1980/81 De ledenvergadering besloot tot een cyclus en enige losse lezingen. Voor de cyclus is tot thema gekozen „Zeeland aan het einde van de 16e eeuw", in aansluiting op de herden king van de oprichting van de Munt van Zeeland. Gedacht wordt aan lezingen over de politieke en militaire situatie, demogra fie, kunst e.d. In het volgende nummer vol gen daarover nadere mededelingen. Verder worden enige losse lezingen georganiseerd o.m. over Brasilia, de hoofdstad van Brazilië, Guido Gezelle, in verband met diens her denking en een lezing op theologisch ge bied. Excursie De excursie van het Genootschap zal dit jaar plaatshebben op zaterdag 6 september. De ledenvergadering besloot ditmaal eens een boottocht over de Oosterschelde te organi seren, met aandacht voor de Deltawerken en enige aan zee gelegen plaatsen. De leden ontvangen in augustus een circulaire met na dere gegevens. Jaargangen Archief Leden die geen prijs meer stellen op hun jaargangen van het Archief wekken wij gaar ne op deze aan het Genootschap ter beschik king te willen stellen ter aanvulling van de stock. Voor sommige jaren beschikken wij niet eens over het minimum van vijf exem plaren (met name de jaren vijftig) en voor de jaren daarna is de voorraad niet groot. Het zou prettig zijn steeds te kunnen voldoen aan de vraag naar oude jaargangen. WERKGROEP GEOLOGIE Lezingen seizoen 1980/81 Na een reeks boeiende lezingen in het voor jaar die werd afgesloten met een voordracht door dr. D. A. Hooyer uit Leiden over fos siele gewervelde dieren uit het Verre Oosten kunnen wij u nu de lijst voor het najaar op geven: donderdag 4 september: De heerj. van den Berg, Middelburg met als onderwerp: „Fictie of werkelijkheid van de inversie van het landschap tijdens het Holo- ceen; een geologisch en archeologisch on derzoek in Midden-Zeeland. donderdag 2 oktober: Mevr. Veerle de Groot, Gent met een lezing over pollen-onderzoek. donderdag 13 november: De heer E. van Hecke uit Gent over Solnho- fen. donderdag 11 december: De heer F. van Nieulande over miocene af zettingen in Midden- en Zuid-Frankrijk (omgeving Tours en Bordeaux).

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 24