t zeeuwen buiten zeeland: corrie niggol-boogerd 68 b) het huis, zijn geplande efficiëncy en inrichting c) voorlichting en zijn invloed op huis houdelijk en gemeenschapsleven. Klopte een en ander met de werkelijk heid? In Corvallis kwam ze eerst in huis bij een particuliere mevrouw, doch later kreeg ze onderdak in de Sorority Dor- matory, waar ze als 30-jarige onder de jonge meisjes als vraagbaak en sparring partner fungeerde. In de huishoudingklas krijgt ze dan intensiever te maken met tijd- en bewegingsstudie in het huis. Bij huishoudelijke uitrusting met de grote variëteit in materiaal, met de constructie daarvan en tijdbesparende aspecten. Echter - en dan noteert zij een kritisch punt - "Mij lijkt het als een spiraal: veel equip ment geeft meer vrije tijd voor de huis vrouw, die start een deeltijds- of volle tijdsbaan, het inkomen wordt groter, een gedeelte daarvan wordt gebruikt om meer equipment te kopen en de levens standaard te verhogen." Ze gaat veel rond met Extension (Voor- lichtings) Agents, ze houdt praatjes over Holland en haarvakvoorde'Grange' (één van de Amerikaanse landbouworganisa ties voor mannen), voor de plattelands vrouw, voor scholen, voor de radio, soms met dia's. De Amerikaanse filosofie - en dat is een gezonde, onderstreept Corrie - is dat geen probleem te moeilijk ofte hard is om h Directrice Boogerd legt 2 mei 1 955 de ningen. niet te attaqueren en tevens dat je kunt doen en leren vrijwel alles wat je wilt. En zo had ze dat jaar te maken met 14 vakken, waarvan kinderopvoeding met alleen al 6 uren per week er wel uitliep. Op de terugweg op de Rijndam in juli '53 schrijft ze haar eindverslag en laat al het ervarene nog eens de revue passeren, de classes in Housing, Foods, Family Rela tions en Extension Work en zij overdenkt: 'When you have had teaching and or ganisation experience allready, it is inspi ring to be a student again'. Ze had net een welkomsttelegram van de Z.L.M. aan boord gekregen en zij eindigt dan ook haar brief aan 'Corvallis': 'So I must think of the future and say goodbye to you. Although right now our part of the country is still marked by the damage of the flood. But it will be fixed in some way so that Zealand will be ready to welcome you'. Terug in Nederland; Karl komt zijn bruid halen Twee jaar wordt het dan lesgeven in een noodschool in Wemeldinge, vanwege het overstroomde Kruiningen. Weer op ka mers en veel contact met o.a. Koos Dek ker, de zuster van de Dijkgraaf van de Breede Watering. Dan kan ze de eerste steen leggen voor de nieuwe huishoud school in Kruiningen. De inrichting, voor al die van de keuken, heeft qua nieuwe snufjes van de Amerikaanse ervaring van haar directrice kunnen profiteren. Maar in Corvallis heeft zij Karl leren ken nen, die daar visserij studeert. Karl Niggol heeft een ander leven achter zich, hij is een uitgeweken Est. Estland, de Noordelijkste van de drie kleine Baltische naties-aan de Finse golf - in 1920 vrij gevochten, doch reeds in 1944, na aanvankelijke Duitse bezetiing, weer door Rusland ingelijfd. Twee Europeanen in een vreemde omge ving? In ieder geval het klikte en ze wer den het eens. Men kon alleen definitief naar de V.S. onder het immigranten quotum. Bovendien werd Corry afge keurd wegens een oude pleuris op de longfoto. Karl, die eerst zelf genaturali seerd moest zijn (5 jaar daar) kwam haar in 1956 halen. Ze trouwden op Schouwen en zij was daarmee Amerikaanse en had vrije toegang. De eerste jaren aan de Westkust Ze begonnen van de grond af. Hij werkte voor de staat Oregon, ze woonden in een huurhuisje in Portland. Het jaar daarop gingen ze naar de staat Washington naar het Federal Bureau of Commerce (Seattle), doch van 1962-1964 ging men weer terug naar de vorige baan in Port land. Daarna echter werd het definitief Seattle, waar de visserijbioloog zijn be stemming vond. De V.S. oefenen controle uit op het visserijbeheer. (Wij weten on dertussen ook wat strijd om visserijgren- zen en quota betekent). In de noordelijke Pacific zijn Rusland en Japan de naburige visserijnaties. Vele jaren lang heeft Corrie lange weken of maanden in de zomer haar man voor die controle af moeten staan, wanneer hij in de Behringzee of elders vertoefde, al of niet met een ge mengde bemanning aan boord van een eigen Amerikaans, een Russisch of een Japans schip. De band met Holland en thuis is er wel, haar ouders komen op bezoek. Karl's va der, een dierenarts die in 1950 naar de V.S. mocht komen heeft zij 7 jaar in huis gehad. Op 83-jarige leeftijd - na nog een jaar in een verpleegtehuis - is hij overle den. Karl's moeder en twee zusters moesten in Estland achterblijven. Eén broer ontkwam ook, woont in Zweden en is eveneens dierenarts. Corry kon zich goed aanpassen, ze kende geen heimwee. Eerst hadden ze het niet eerste steen van de nieuwe ZLM-landbouwhuishoudschool in Krui-

Zeeuws Tijdschrift | 1980 | | pagina 4